Türkiye Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremle sarsıldı. Birçok ilde hissedilen şiddetli sarsıntının ardından dünyanın dört bir yanından Türkiye'ye arama kurtarma ekibi gönderildi. Dünyadan Türkiye'ye destek gelmeye devam ediyor...

AB'den Türkiye'ye yardım 

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Avrupa Birliği de (AB) Türkiye'ye yardım sağlanması için harekete geçti. Avrupa Birliği, Kahramanmaraş şehrinde 04.17'de meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Türkiye'ye gerekli yardımların sağlanması için talimat verdi. Avrupa Komisyonu Kriz Yönetimi Başkanı Janez Lenarcic, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Avrupa Birliği Sivil Koruma Mekanizması aktif hale getirildi. Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi (ERCC), Avrupa'dan kurtarma ekiplerinin konuşlandırılmasını koordine ediyor. Hollanda'dan ve Romanya'dan ekipler halihazırda yolda" ifadelerini kullandı.

Azerbaycan, Türkiye'ye 370 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi

Azerbaycan, deprem nedeniyle Türkiye'ye 370 kişilik arama kurtarma ekibi gönderdi.
Azerbaycan, merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan ve birçok ilde hissedilen depremin etkilerini azaltmak için Türkiye'ye yardım eli uzattı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in talimatı üzerine, Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı'na bağlı 370 kişilik arama kurtarma ekibi Türkiye'ye gitmek üzere Bakü'den yola çıktı. 370 kişilik ekibi ve malzemeleri taşıyan 3 uçak, Haydar Aliyev Uluslararası Havalimanı'ndan Adana'ya gitmek üzere yetkililer tarafından uğurlandı.