Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl on dördüncüsünü düzenlediği Hasanağa Enginar Festivali’nde,“En İyi Enginar Yetiştiricileri” ve “Enginarlı Lezzetler” yarıştı. Yağmura rağmen büyük ilgigören festivalde oldukça keyifli anlar yaşandı.

Hasanağa enginarını Türkiye ve dünyaya tanıtmayı hedefleyen Nilüfer Belediyesi,“Hasanağa Enginar Festivali”ni bu yıl 14. kez düzenledi. Yağmurlu havaya rağmen yoğunkatılım ve büyük coşku içinde gerçekleşen festivale Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem,önceki dönem Nilüfer Belediye Başkanı ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı MustafaBozbey, muhtarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı.


Festivalin açılışını yapan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Hasanağaenginarını Türkiye ve dünyaya tanıtmak için yıllardır büyük çaba harcadıklarını belirtti.Turgay Erdem, “Başlarken niyetimiz bütün Türkiye’ye bu ürünü tanıtmaktı ve önceki yılHasanağa enginarı coğrafi işaret tescili alan ürünler arasına girdi. Bugün artık tüm TürkiyeHasanağa enginarını tanıyor ve üreticilerimiz internet üzerinden Türkiye’nin dört birköşesinden sipariş alıyorlar. Talep her geçen gün daha da artıyor. Tabi ürün çeşitliliği deartıyor. Üreticimiz artık enginar çayı gibi yan ürünlerini de satışa sunuyor. Bu festivalkapsamında bir kez daha üretici ile tüketiciyi buluşturuyoruz. Festival kapsamında yılın en iyienginar yetiştiricisini ilan ediyoruz. Ayrıca Hasanağalı kadınlar tatlısından tuzlusuna enginarlılezzetleri ünlü şef ve gurmelere tattırarak kendi mutfak kültürlerini de tanıtıyorlar. Bu aradaHasanağa’da enginar üzerine kurulu bu mutfak kültürünü gelecek nesillere taşıyacak bir kitaphazırlığımız olduğunu da buradan duyurmak istiyorum” dedi.

Hasanağa Mahallesi Muhtarı Halil Turan da, festivalin düzenlenmesinde emeği geçenherkese teşekkür etti. Konuşmaların ardından Hasanağa Ortaokulu öğrencileri, dansgösterileriyle, Nilüfer Belediyesi Roman Orkestrası da müzikleriyle katılanlara keyifli anlaryaşattı. Çanta baskı atölyesi ve çocuk oyun atölyelerinin yapıldığı festival süresince, yerellezzetler katılımcılarla buluşurken, üreticilerin açtığı enginar standlarında da bolca ürün satışıyapıldı. Etkinliğe konuk olan ünlü şef Hazer Amani ise, ‘Enginarlı Lezzetler Mutfağında’enginarlı kuzu kapama ve enginarlı pilav yaparken, bir yandan da Türk mutfağı hakkındabilgiler verdi.


Festival kapsamında düzenlenen “En İyi Enginar Yetiştiricisi” yarışmasında, İl Tarımve Orman Müdürlüğü, Nilüfer İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Uludağ Üniversitesi ZiraatFakültesi, Nilüfer Ziraat Odası ile Nilüfer Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğütemsilcilerinden oluşan jüri üyeleri, enginar tarlalarını tek tek gezerek, değerlendirme yaptı.Jürinin değerlendirmesi sonucunda 14. Hasanağa Enginar Festivali’nde bu yılen iyi enginar yetiştiricisi olarak Ahmet Güren seçilirken, Ayşe Buyruk ikinci, Mehmet Eren de üçüncü oldu.


“Enginarlı Lezzetler” yemek yarışması ise, keyifli anlara sahne oldu. Alanı dolduranvatandaşların da ilgiyle izlediği yemek yarışmasında, ünlü şef Hazer Amani, GastronomiKültür ve Seyahat Derneği Başkanı ve Hürriyet Bursa Gazetesi Gastronomi Yazarı RamazanBaşan, Yemek Bloger Tuğçe Aksulu, Seyahat Yazarı Bloger Akif Budak, Bursa AşçılarDerneği Başkanı Necmettin Baştürk ile Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Sibel Özerjüri olarak yer aldı. Birçok yemek çeşidinin yarıştığı yarışmada jüri üyeleri, en iyi yemekleriseçerken oldukça zorlandı. Jürinin titizlikle yaptığı değerlendirme sonucu kestaneli enginartatlısı ile Figen Göksan birinci seçilirken, Ayşe Çandar karamel soslu enginar tatlısıyla ikinci,Neşe Erken de enginar dondurmasıyla üçüncü olmaya hak kazandı. Dereceye girenlerödüllerini jüri üyelerinin elinden aldı.

Festival sonunda sanatçı Duygu Soylu sahne aldı. Performansıyla beğeni toplayan
Soylu, katılanlara keyifli bir akşam yaşattı.