ABD Dışişleri Bakanlığından 'Basra' açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, "Güvenlik güçleri ve protestocular da dahil olmak üzere tüm tarafları barışçıl protesto hakkını kullanmaya ve diplomatları ve tesislerini korumaya çağırıyoruz." dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığından 'Basra' açıklaması

WASHINGTON (AA) - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Basra'daki olaylara ilişkin, “Güvenlik güçleri ve protestocular da dahil olmak üzere tüm tarafları barışçıl protesto hakkını kullanmaya, bunun yanı sıra diplomatları ve tesislerini korumaya çağırıyoruz.” ifadesini kullandı.

Basra'da İran Başkonsolosluğu yakıldıDışişleri Bakanlığından Irak'ın Basra bölgesine seyahat uyarısıBasra'daki protestolar nedeniyle Umm Kasr Limanı kapatıldıBasra'da devlet televizyonu ve Şii parti binaları ateşe verildiIrak'ta Sadr'dan 'Basra için acil meclis oturumu' çağrısıBasra'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Nauert, yazılı açıklamasında, ABD'nin bugün Basra'daki diplomatlara yönelik şiddet olaylarını kınadığını vurguladı.

Sözcü Nauert, barışçıl protesto hakkı ile kamu ve özel mülkiyeti koruma görevinin Irak anayasası kapsamında olduğunu belirterek, "Güvenlik güçleri ve protestocular da dahil olmak üzere tüm tarafları barışçıl protesto hakkını kullanmaya, bunun yanı sıra diplomatları ve tesislerini korumaya çağırıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Irak petrolünün yaklaşık yüzde 80'inin üretildiği Basra'da, 8 Temmuz'da başlayan "yeterli kamu hizmeti sunulmadığı, elektrik ve su sıkıntısı, işsizlik ve yolsuzluk" gibi gerekçelerle düzenlenen gösterilerin şiddeti son günlerde artmıştı.

Olayları bastırmak için güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu şimdiye kadar 20'den fazla gösterici hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

Muhabir: Safvan Allahverdi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER