ECB'den yılın son toplantısında 'sürpriz' beklenmiyor

Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), yarın yapacağı yılın son toplantısında "sürpriz" bir karara imza atması beklenmiyor.

ECB'den yılın son toplantısında 'sürpriz' beklenmiyor

FRANKFURT (AA) - ABDULSELAM DURDAK - Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB), yarın yapacağı yılın son toplantısında "sürpriz" bir karara imza atması beklenmiyor.

ECB Yönetim Konseyi, yarın Frankfurt’ta toplanacak. Toplantının ardından bankanın faiz kararları açıklanacak. ECB Başkanı Mario Draghi de alınan kararlara ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

Toplantıda ECB'nin yeni bir tedbir planı açıklaması öngörülmezken, enflasyon dinamiklerine vurgu yapması bekleniyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Avro Bölgesi'nde ekonomik güven yükselirken, işsizlik de yavaş yavaş düşüyor. Ekonominin hızla büyüme yoluna girdiği bölgede, fiyatlardaki gelişmelerde sürdürülebilir bir artış olmaması ise endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) öncü verilerine göre, Avro Bölgesi’nde ekimde yüzde 1,4 olan yıllık enflasyon, geçen ay yüzde 1,5 olarak ölçüldü. Yıllık enflasyon verisi yüzde 1,6’lık piyasa beklentisinin altında geldi.

Önceki toplantıda yeni bir karar açıklayan ECB'den, yılın son toplantısında yeni bir tedbir planı çıkması beklenmiyor. Aralık toplantısı, piyasalarda "daha az önemli" olarak değerlendiriliyor.

ECB personelinin yeni makroekonomik tahminlerinin de paylaşılacağı toplantıda, 2017, 2018 ve 2019 için büyüme tahminlerinin yanı sıra gelecek yıla ilişkin enflasyon öngörüsünün de yukarı yönlü revize edilmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2017, 13:40

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER