İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 14 ilde düzenlenen "KALKAN-22" operasyonlarında göçmen kaçakçılığı organizatörlerine yönelik önemli bir operasyonun gerçekleştirildiğini duyurdu. Operasyon kapsamında 40 şüpheli yakalandı, 37'si tutuklandı. Yakalanan şüpheliler, Kocaeli, Kayseri, Manisa, Mersin, Eskişehir, Isparta, İstanbul, Uşak, Hatay, Ankara, Bursa, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa'da düzenlenen operasyonlarda ele geçirildi.

Bursa’nın sahilleri yaz sezonuna hazır Bursa’nın sahilleri yaz sezonuna hazır

Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Aziz Milletimizin Bilmesini İsterim ki; İnsan kaçakçılığı yaparak, ülkemizi düzensiz göçün hedefi ve transit geçiş yolu haline getirmeye çalışan insan tacirlerine asla fırsat vermeyeceğiz. Ülkemizin her bölgesinde kararlılıkla sürdürdüğümüz operasyonlarımız aralıksız devam edecek!" ifadelerini kullandı.

Operasyonlardan Öne Çıkanlar:

  • Kocaeli merkezli: 25 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü yakalandı, 25'i tutuklandı, 86 Düzensiz Göçmen yakalandı.
  • Hatay: 7 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü yakalandı, 4'ü tutuklandı, 106 Düzensiz Göçmen yakalandı.
  • Ankara merkezli: 8 Göçmen Kaçakçılığı Organizatörü yakalandı, 8'i tutuklandı.
  • Yakalanan düzensiz göçmenler İl Göç İdaresi Müdürlüklerine teslim edildi ve sınır dışı işlemleri başlatıldı.
  • Operasyonlarda: Suçta kullanıldığı tespit edilen 14 araç ele geçirildi.
  • Çok miktarda dövize el konuldu.

Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren emniyet güçleri ve Göç İdaresi Başkanlığı personelini tebrik ederek, "Milletimizin duası sizinle" dedi.

"KALKAN-22" operasyonu, düzensiz göçle mücadelede önemli bir adımdır. Bu operasyon, Türkiye'nin göçmen kaçakçılığına karşı sıfır tolerans politikasını da ortaya koymaktadır.

Editör: Sıcak Havadis