Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 3-8 Ekim 2022 tarihleri arasında organize edilen 47.Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı’nı ziyaret ederek ürünler ve çalışmalar hakkında bilgi aldı.

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yavuz Uğurdağ’ın ev sahipliğinde AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, çok sayıda Oda Borsa Başkanı, temsilcisi ve iş insanı ile birlikte yapılan ziyaretlerde TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, katılımcı firmaların yetkilileri ile görüşerek kendilerine ‘hayırlı olsun’ dileklerini iletti.

Hisarcıklıoğlu, fuara ilişkin gerçekleştirdiği değerlendirmesinde, “MODEF EXPO 2022 47. Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı’nda stantları ziyaret ederek, yeni ürünleri, kullanıcı odaklı tasarımları görme fırsatı buldum. Mobilya sektörümüz başarı hikâyesi yazıyor. İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Yavuz Uğurdağ ve emeği geçenleri kutluyorum” ifadesini kullandı.

İnegöl Mobilyasının önemli vitrinlerinden biri olan MODEF Expo 2022 47. Uluslararası İnegöl Mobilya Fuarı, Pazartesi günü düzenlenen törenle açıldı. 08 Ekim Cumartesi gününe kadar ziyaretçi kabul edecek fuarda 165 firma yeni modelleri ve mobilyada trendi belirleyen tasarımları ile yerini alırken, fuar alanı dışında İnegöl’deki tüm mağazalar da aynı heyecan ile fuar sürecini yaşamaya başladı. İhracat odaklı MODEF Expo’da yurt dışı ağırlıklı ziyaretçiler ağırlanırken, özgün tasarımı ve kalitesi ile yeni sezon mobilyalar göz doldurdu.

100 ÜLKEDEN ZİYARETÇİ GELECEK

İnegöl Mobilyasının dünya vitrinine çıktığı MODEF Expo 2022, Pazartesi günü 14.00’da düzenlenen coşkulu törenle açıldı. Fuar açılışına İnegöl ve Bursa protokolü katılım sağladı. MODEF Expo 2022’nin açılışında, İTSO Yönetim Kurulu Başkanı ve MODEF Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Uğurdağ kürsüye çıkarak selamlama konuşması yaptı. Uğurdağ, “İnegöl Mobilya Fuarı, Türkiye’nin en önemli mobilya fuarlarından bir tanesi. İstanbul ile birlikte Türkiye Mobilya sektörüne ciddi katkı sağlayan organizasyonların başında geliyor. MODEF Fuarcılık olarak biz de bu organizasyonlarla Türkiye mobilya sektörüne destek vermeye devam ediyoruz. 165 firmamız fuarımıza katılım sağlıyor. ‘Bir Fuardan Daha Fazlası’ sloganı ile tüm mobilya merkezlerimizde, İnegöl komple bir şehir olarak fuarını organize ediyor. Bu bağlamda dış alım heyetleri, reklam ve tanıtım organizasyonlarımızla birlikte İnegöl mobilya sektörünü tüm dünyaya tanıtmaya devam ediyoruz. Bu sene de 90-100 civarında yabancı ülkeden yurtdışı ziyaretçilerimizi ağırlayacağız. İnegöl sanayi, turizm, tarım, köfte ve mobilya şehri. Mobilyanın başkenti, ihracat merkezi. İhracat fazlasında Türkiye’nin 10. büyük ekonomisi olan şehrimiz bu rakamlarını artırarak devam ettiriyor. Hem üretim hem ihracatımız daha da büyüyerek devam edecektir” dedi.

MODEF FUARI, İNEGÖL’ÜN GÜCÜNÜ ORTAYA KOYUYOR

Ağaç İşleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Atmaca da açılışta yaptığı konuşmasında; “47. fuarımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hammaddesinin %93’ü ülkemizden karşılanan bir sektörümüz” şeklinde konuştu. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay da “47 kez tekrarlanan MODEF Fuarımızın açılışını yapıyoruz. Bu kolay bir şey değil. Çünkü günümüzün en önemli unsurlarından bir tanesi sürdürülebilirliktir. Bu başarı 47 kez bu fuarı düzenleyen sektörün gücünü ortaya koyuyor, İnegöl’ün gücünü ortaya koyuyor” dedi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı ise MODEF’in ülkemizin en önemli fuarlarından biri haline geldiğini vurgulayarak “İTSO’muzun önderliğinde bir vizyonla hareket ediliyor. Bu fuarlar şehrine, kendi değerlerine sahip çıkıyor. İnegöl, bir sektörde dönüşümün nasıl yapılacağına, katma değerin nasıl olacağını bize gösteriyor” dedi.

REFAHI ARTIRMANIN YOLU ÜRETİMDEN GEÇİYOR

Törende İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban da konuklara hitaben bir konuşma yaptı. Başkan Taban, “Heyecanlıyız, 47. Uluslararası mobilya fuarımız için bir aradayız. Mobilyacılarımız güzel hazırlıklarını tamamlayıp yeni ürünlerini tasarladılar, Ar-Ge’lerini, akıllı, estetik, ergonomik ve mimari anlamda güzel eserlerini ortaya koydular. Şehrimiz bu serüvene 1500’lü yıllarda başlıyor. Osmanlı döneminde kadırgalara kürek imalatı yapıyoruz, günümüzde ev mobilyaları ve farklı endüstrilere evriliyor. İşin evvelinin olması, devamının olacağını da gösteriyor. Mobilya sektörünü bu hale getiren İnegöllü mobilyacılarımıza çok teşekkür ediyorum. İnegöl sadece mobilya fuarıyla anılmıyor, beraberinde verimli arazileriyle, tarımıyla, turizmiyle ve her anlamda kendinden söz ettiriyor. Bu çalışmalar kolay olmuyor, bir ve beraber çalışıldığında her şeyin olacağına inanıyorum. Katkılarla güzel şeyler oluyor ve olacak da. Gelecekte nice güzel fuarlar gerçekleştireceğimize inanıyorum. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bir ilk olan küçükbaş hayvancılık festivalimizi gerçekleştirdik. Refahı artırmanın yolu üretimden geçiyor. Fuarın oluşmasında emeği geçen kıymetli MODEF Başkanımıza ve yönetimine, mobilyacılarımıza, üreticilerimize, sektör temsilcilerimize teşekkür ediyor, fuarımızın bereketli olmasını temenni ediyorum” dedi.

BU SİNERJİ DEĞER OLARAK DÖNÜYOR

“Burada bir hikaye var” sözleriyle konuşmasına başlayan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da şöyle devam etti: “Çok eski tarihlerde başlamış ama ilk ustalarından tutun emeğini veren, katkısını veren bir tarih var, tecrübe var. Bu hikaye bir pazaryerinden başlamıştı, Allah’a şükürler olsun buralara, ciddi yerlere geldi. Hikmet Başkanı rahmetle anmak lazım. 2002 senesinde fuar buraya geldi, ne kadar büyük bir vizyon olduğunu ifade etmek istiyorum. Daha sonra 4 katına çıkarılması esnasında bizlerin de katkıları olmuştur. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. 2016’da Belediye hisselerini İMOS’a devrettik ki Ticaret Odası ile birlikte olduğu için. İnşallah Yavuz kardeşimiz bu çıtayı daha da yukarılara çıkarıyor. Burada her kardeşimizin ayrı gayretleri var. Bazı sıkıntılar da var ama hayat devam ediyor, kendimizi yenilememiz lazım. Bu işi zamanında düşünen ağabeylerimiz aslında bir alanı fuar olarak değil bir şehri fuar olarak düşünmüşler, tasarlamışlar. Bir berber de lokantacı da diğer esnaflarımız da çok heyecanlılar, 1 hafta boyunca burada müthiş bir ticaret olacak. Bu büyük bir heyecan. Bugüne kadar gösterilen bu birlik ve beraberlik ile işgücünde sıkıntı yaşanmaması adına okullarımızın desteklenmesi adına Belediye, İTSO, İMOS ve devletin kurumlarıyla dayanışmaya ihtiyaç var. Bu sinerji değer olarak dönüyor. BTSO Başkanımız burada, Borsa Başkanımız da burada. Pandemi bazı fuarları aksattı ama Bursa’da bugün 13-14 tane alanlarında kapış kapış giden fuarlar hayata geçiriliyor. Nasip olursa yarın Bursa’da Tarım Fuarı başlıyor. İlgili kurum kuruluşlar birlik ve beraberliği sağlarsa başarılmayacak iş yok. Dünyanın ekonomik krizi konuştuğu bir dönemde olsak daha hayat devam ediyor ve bu krizler büyümek, gelişmek için önemi bir fırsat. Artık kurumlarımız, devletimiz çok tecrübeli ve beraberinde özel sektörün geldiği nokta da takdire şayan. Fuarımız bereketli ve bol kazançlı olsun.”

AK Parti Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, her fuarla birlikte hep beraber üreterek sergilenen ürün ve ziyaretçi sayısı bakımından büyüdüğünü kaydederek “Fuarımızın düzenlenmesinde, gelişmesinde ve şehrimizin tanıtımı olması noktasında emeği geçen tüm kişi, kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Günümüzde 4.500 civarında mobilya işletmesine ulaşmış İnegöl’ün İnegöl mobilyası ve mobilya yan sanayisiyle birlikte ülkemize büyük katkıları var. Türkiye’nin 16. Büyük sanayi merkezi konumuna eriştik. Bu noktada sanayicimizin önünü açmak için politikalar gerçekleştiriyoruz. Ağaç İşleri İhtisas OSB haricinde yeni sanayi alanlarının planlanmasını sürdürüyoruz. Devletimiz pazar araştırma, yurtdışı pazar destekleri gibi çalışmalarıyla ürünlerinizin dış ülkelerde de sergilenmesi adına çalışmalar gerçekleştiriyor. Ar-ge ve inovasyonlar, yeni üretim yöntemlerini artırılması ile üretim maliyetleri düşürülerek ürün nitelikleri de artırılacaktır. Bu da sektörümüzün marka değerini ve rekabetçiliğini artıracaktır. Tüm üreticilerimizi üretim stratejileri bakımından ar-ge ve inovasyon kültürünü edinerek hibe programlarımızdan faydalanmaya davet ediyorum” dedi.

İnegöl Kaymakamı Eren Arslan ise “İnegöl, Türkiye’nin mobilya merkezi ve ulusal düzeyde de uluslararası alanda da liderlik konumunu her yıl güçlendirerek sürdürmektedir. Benden önce bu sektörün gelişimi kıymetli konuşmacılar tarafından dile getirildi. Bizim buradaki görevimiz ülkemizin ve İnegöl’ümüzün daha da gelişmesi adına sanayicilerimizin ihtiyaç duydukları sanayi alanlarını onlara en kısa zamanda temin etmek ve bu alanları genişleterek ihracattaki payımızı her geçen yıl artırmaktır. Bu noktada ilçemizdeki Ağaç İşleri İhtisas OSB’de ihtiyaç duyulan yeni sanayi alanlarının tahsislerini yapmaya başlayacağız. Ondan sonra da ihracat rakamlarımızın kat ve kat artacağına inanıyorum. Bu başarının gerçek mimarları olan üreticilerimizi tebrik ediyor, fuarımızın hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile MODEF Expo 2022’nin açılışı gerçekleştirildi. Ardından protokol üyeleri fuarı gezerek, stant açan firma temsilcilerine hayırlı işler dilediler.