İnegöl'de “Festival kapsamında 13 ayrı kategoride yarışmalar düzenlenecek.

İnegöl Belediyesi, 2019 yılında düzenlediği 1’inci Teknoloji Festivali ile bu alanda büyük ilgi çekmişti. Geçtiğimiz yıl pandemiden dolayı 2’ncisi yapılamayan İnegöl Teknoloji Festivali, bu yıl daha da geliştirilerek dolu dolu bir içerikle ilçe halkıyla buluşmaya hazırlanıyor. 20, 21, 22, 23 Ağustos tarihlerinde Nikah Dairesi önündeki alanda yapılacak İnegöl 2. Teknoloji Festivali için hazırlıklar tamam. Belediye Başkanı Alper Taban, İnegöl Belediye Spor Salonunda festivale ilişkin basın toplantısı düzenleyerek programın duyurusunu yaptı.

DAHA GELİŞMİŞ BİR TEKNOLOJİ FESTİVALİ

Festival hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Alper Taban, “İnegöl’de 2’ncisini gerçekleştireceğimiz Teknoloji Festivalinin duyurusunu yapmak için bir aradayız. Pandemi öncesi 2019 yılında ilkini yapmıştık, ancak pandemiden dolayı geçen yıl tekrarını yapamadık. O yıl ilkini bir düzenlediğimiz festivalimizi bu yıl geliştirerek, alternatifli mekanlar üzerinde, daha fazlaca ödüller takdim ederek gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

GENÇLERİMİZ PROJE VE ETKİNLİKLERDE YER ALSIN

“Bizler gençlerimizle belirli buluşmalar, belirli etkinlikler, belirli programlar icra ediyoruz” sözleriyle konuşmasını sürdüren Taban, şöyle devam etti: “Bu, genç kardeşlerimize verdiğimiz değeri ve onlarla yapabileceğimiz nice işler olduğuna dair bir gösterge olarak kabul edilsin. Bugün ve gelecekte onlardan her an istifade etmeye devam edeceğiz. Daha donanımlı, daha nitelikli, daha vasıflı genç kardeşlerimizin ben bu tür projelerde ve etkinliklerde görev almasını arzu ediyorum.”

4 GÜN SÜRECEK TEKNOLOJİ FESTİVALİ

“Geçtiğimiz günlerde 8. Proje Takımımız olan Arı Proje Takımımızı oluşturduk. Burada Ortaokul öğrencilerimize fırsat ve imkan sunduk. Bugün ise tüm gençlerimizi davet ettiğimiz, yine aynı şekilde teknoloji firmalarını, bu alandaki yetkin kurum ve kuruluşları davetimizi burada açıklamış oluyoruz. 1397 belediye var. Tüm belediyelerimiz içerisinde gerçekten fark oluşturacak ve nitelikli bir Teknoloji Festivali olacak çalışmanın duyurusu aşamasındayız. 20, 21, 22 ve 23 Ağustos tarihleri arasında 4 gün sürecek şekilde gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu yıl festivalimiz Nikah Salonu önündeki alanda planlandı ve Belediye Spor Salonumuzu da kullanarak açık ve kapalı alan alternatifleri oluşturduk. Festival kapsamında teknolojik yarışmalar, konserler, kariyer söyleşileri, teknolojik çalışmaların bulunacağı stantlar yer alacak.”

13 KATEGORİDE YARIŞMALAR YAPILACAK

“Festival kapsamında 13 ayrı kategoride yarışmalar düzenlenecek. Drone Yarışması, Robot Yarışması, Model-Maket Uçak Yarışması, Roket Yarışması, Müzik Yarışması, Crawler Yarışması, Kağıt Uçak Yarışması, Fikir Kürsüsü Yarışması, Hediyelik Eşya Tasarım Yarışması, Akıl Oyunları Yarışması, Grafiti Yarışması, Maske Tasarım Yarışması, Sıfır Atık Materyal Tasarımı Yarışması olmak üzere 13 ayrı kategoride yarışmalar düzenlenecek. Başvurular www.inegolunfikri.com adresinden gerçekleşecek. Burada 3 ayrı ana kategori üzerinden başvurular yapılacak. Bireysel başvurular, takım başvuruları ve bir de stant açmak isteyenler için başvuru alanı mevcut. Bu arada ben de bireysel olarak roket yarışması için başvurup festivalde yarışmada yer alacağım. Lütfen geciktirmeden festivalle ilgili başvurularımızı yapalım.”

4 MUHTEŞEM KONSER

“Festival kapsamında 4 önemli konserimiz olacak. 20 Ağustos tarihinde 21.30’da festival alanımızda Nikah Dairesi önünde Doğukan Manço İnegöllülerle buluşacak. 21 Ağustos Cumartesi akşamı Yener Çevik, 22 Ağustos Pazar akşamı Catwork ve 23 Ağustos Pazartesi akşamı da Ekin Uzunlar sahne alacak. Tüm konserler akşam 21.30’da başlayacak.”

Zifte bulanmış olan 2 yavru kedi hayata döndürüldü.  Zifte bulanmış olan 2 yavru kedi hayata döndürüldü. 

50 BİN TL ÖDÜL DAĞITILACAK

“Bu yıl yapılan festivalin ilk yapılan festivalden bir takım farklılıkları var. Geliştirilerek üzerine yapılmış ilaveler var. Geçtiğimiz festivalde 22 bin 500 TL ödül açıklamıştık, bu yıl meclis üyelerimizin de destekleriyle toplam ödül miktarını 50 bin TL’ye çıkardık. Yine burada kullandığımız alan 1500 m2’den 5.000 m2’ye yükseltildi. Yerel grupların sahne aldığı konser kurgusu yerine ulusal sanatçıların yer aldığı konserler hazırlandı. Ayrıca festivalimizin reklam ve tanıtım bütçesi de artırıldı. Yarışma kategorilerini de 8’den 13’e çıkararak arttırmış olduk. Bu yıl sponsorluk noktasında İnegöl Belediyesi olarak süreci götürmüş olacağız. Ancak tabi süreç içerisinde sponsorluk anlaşması yapmayı tercih edersek yine sponsor barındırabiliriz. Ben tüm genç kardeşlerimizi ve ilçe halkımızı şimdiden festivalimize davet ediyorum.”