CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Uludağ’da ranta, peşkeşe geçit vermeyeceğiz”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca,  13 bin hektarlık alanda kurulu Uludağ Milli Parkı'nın yaklaşık 5 bin hektarlık bölümünün milli park statüsünden çıkarılarak Alan Başkanlığı adı altında yapılaşmaya açılması için AKP Hükümetince yapılan hazırlığa tepki gösteren CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, “Uludağ’da ranta, peşkeşe geçit vermeyeceğiz” dedi.

Başkan Aktaş: ''Engelsiz Bursa birlikte mümkün'' Başkan Aktaş: ''Engelsiz Bursa birlikte mümkün''

Uludağ Alan Başkanlığı kurulması hakkındaki yasa taslağının AKP Grubu’nda imzaya açılması üzerine yazılı açıklama yapan Karaca, AKP milletvekillerini sorumlu davranmaya davet etti.

Alan Başkanlığı’na dönüştürülen Kapadokya’da yapılanlara işaret eden Karaca, şunları söyledi:

“13 bin hektar alana sahip olan Uludağ Milli Parkı’nın 5 bin hektarlık alanı Milli Park statüsünden çıkarılarak yapılaşmaya açılmak isteniyor. Türkiye'de iki örneği olan alan başkanlığının Kapadokya’da neler yaptığını kısa bir süre önce bütün Türkiye hayretler içerisinde izledi. Milyonlarca yılda oluşan peri bacalarına buldozerlerle dalan AKP, gözünü Uludağ dikti.”

Uludağ ekosisteminin varlığı tehlike altında olan birçok yaban hayvanına ev sahipliği yaptığı gibi varlığı bitme noktasında olan 32 endemik türün de ev sahibi olduğunu hatırlatan Karaca, sözlerini şöyle tamamladı:

“Uludağ Bursa ve Türkiye’nin çok önemli bir su havzasıdır. Uludağ’da her gün milyonlarca litre su ambalajlanarak ülkenin dört bir tarafına gönderilmektedir. Buradan başta AKP Bursa milletvekilleri olmak üzere tüm yetkililere sesleniyorum. Bu saldırı Bursa’nın kültürel varlığına karşı bir saldırıdır. Elinizi Uludağ’dan çekin, Uludağ’ı talan etmeyin.”