Başkan Dündar, “İHH Bursa Şubesi, düzenli olarak Suriyeli mazlumlar için bölgeye yardım TIR’ları gönderiyor

Osmangazi Belediyesi, İnsani Yardım Vakfı (İHH) işbirliğiyleiç savaş nedeniyle yıllardır büyük sıkıntılar yaşayan Suriyeliler için bölgeye 14 Yardım TIR’ı gönderdi. Suriye’de savaşın başladığı 2012 yılından bu yana yardım kampanyaları içerisinde yer alan Osmangazi Belediyesi’nin bölgeye gönderdiği yardım TIR’ı sayısı 112 oldu. 

Başkan Karaca: ''AKP iktidarı gidiyor. Bunu en iyi kendileri biliyor.'' Başkan Karaca: ''AKP iktidarı gidiyor. Bunu en iyi kendileri biliyor.''

Osmangazi Belediyesi ve İnsani Yardım Vakfı (İHH), Suriyeli mazlumların yaralarını bir nebze sarabilmek adına yardımlarını sürdürüyor. İHH işbirliğinde yardım kampanyası düzenleyen Osmangazi Belediyesi, bölgeye 14 yardım TIR’ı gönderdi. İçerisinde yiyecek ve giyecek malzemelerinin yanı sıra battaniyelerin yer aldığı yardım TIR’ları dualar eşliğinde uğurlandı. Yaşanan iç savaştan dolayı mağdur olan Suriyelileriçin 2012 yılından bu yana yardım kampanyaları düzenleyen Osmangazi Belediyesi, şuana kadar bölgeye 84 tanesi İHH, 28 tanesi ise Hayrat Vakfı ile olmak üzere toplam 122 yardım TIR’ını bölgeye gönderdi. 

“SOYKIRIMI MİLYONLARCA İNSANI YURDUNDAN EDENLER YAPIYOR”

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, yardım TIR’larının uğurlanması için düzenlenen törende yaptığı konuşmada, her zaman mazlumların yanında olduklarını belirterek, “Bugün, ‘Dünya Yetimler Günü’. Yaşanan savaşlar nedeniyle binlerce çocuğumuz yetim kaldı. Ülkemizde yaklaşık 5 milyon Suriyeli var. Emperyalist zihniyetteki ülkeler, barış ve demokrasi götüreceğiz diyerek milyonlarcainsanı evinden, vatanından etti. Türk Milleti, Suriyeli mazlumlara sahip çıkıp kucak açarken, aynı zamanda yaşanan göçün önüne geçmek ve Suriyelilerin yurtlarında kalmasını sağlamak adına da mücadele ediyor. İşte bu yardımlar, o insanların ülkelerinde kalmaları adına yapılan bir destektir. Kendisini çağdaş olarak tanıtan ABD, binlerce kilometre uzaktan gelip, oradaki yapıyı bozdu. Ancak yapılan algıya baktığımızda onlar çağdaş, buradakiler ise çağdışı. 24 Nisan’da Amerika Başkanı Biden, tarihte olmayan bir durumu Ermeni soykırımı diye ifade etti. Bizim şanlı tarihimizde soykırım yoktur; asıl soykırım Orta Doğu’da milyonlarca insan vatanlarından koparılarak yapılmıştır. Bizler, bu soykırımı engellemek, o insanların yurtlarından olmasının önüne geçmek adına mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi. 

“9 YILDA 122 YARDIM TIRI”

Osmangazi Belediyesi olarak İHH ile birlikte 2012 yılından bu yana Suriye’ye yardım TIR’ları gönderdiklerini ifade eden Başkan Dündar, “İHH Bursa Şubesi, düzenli olarak Suriyeli mazlumlar için bölgeye yardım TIR’ları gönderiyor. Ramazan Bayramı sonrasında 1000’inci TIR’ı bölgeye göndermeyi hedefliyorlar. Bizler de Osmangazi Belediyesi olarak bu yardımlara katkıda bulunuyoruz. 2012 yılından bu yana İHH ile 84, Hayrat Vakfı ile de 28 TIR’ı bölgeye gönderdik. Amacımız her insan kendi yurdunda yaşasın. İnşallah güvenlik güçlerimizin yaptığı operasyonlarla oradaki terör örgütleri yok edilecek. Bölgede güvenli ortamın oluşturulması ve ülkemizdeki Suriyelilerin de ülkelerine dönmesi hedefimizdir” diye konuştu. 

“BİNİNCİ YARDIM TIRI’INI GÖNDERECEĞİZ”

İHH Bursa Şubesi Başkanı Hüseyin Kaplan ise yaptığı konuşmada, “Suriye savaşı başladığından bu yana İHH Bursa olarak, bugün 988’inci yardım TIR’ını bölgeye gönderiyoruz. 9 gün sonra 1000’inci TIR’ı da bölgeye göndereceğiz. Pandemi döneminde ülkemizde de vatandaşlarımız ciddi sıkıntılar yaşadı. Bizler, İHH olarak tüm Türkiye’de 150 bin gıda kolisi dağıtıyoruz. Bizler de İnsani Yardım Vakfı Bursa Şubesi olarak 2 bin 500 koliyi Bursa’da dağıtacağız. Ayrıca 2 bin yetim çocuğumuza bayramlık hediye edeceğiz. Osmangazi Belediyemiz de Dünya Yetimler Günü’nde hem ülkemizdeki hem de Suriye’deki yetimler için yardımlarda bulunuyor. Bayramlıklar hediye edip, evlerine erzak yardımı yapıyorlar. Başta Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar olmak üzere bu yardımlarda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.