CHP Lideri Kılıçdaroğlu: ''Türkiye'de Yoksulluğu Tarihe gömeceğiz''

CHP lideri Kılıçdaroğlu, çiftçi kardeşlerime sesleniyorum, sizin mağduriyetinizi de kesinlikle çözeceğim ve telafi edeceğim.

Politika 29.03.2021, 14:53 29.03.2021, 15:07
CHP Lideri Kılıçdaroğlu: ''Türkiye'de Yoksulluğu Tarihe gömeceğiz''

Kirazlı - Halkalı Metro İnşaatı alanında düzenlenen törene de katılan CHP lideri Kılıçdaroğlu, yaptığı açılış konuşmasında şunları söyledi: Efendim hepinize yürekten teşekkür ediyorum. Yine güzel bir İstanbul günündeyiz. Dışarıda güneşimiz var, bir fabrikayı gezdik, 16 milyon İstanbulluya ekmek üretecek olan bir fabrikanın nasıl yapıldığını birlikte gördük, gezdik, ilçelerle sohbet ettik.


Değerli arkadaşlarım, yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’ye getirmek istiyoruz. Siyaset halka hizmet etmekse ki biz öyle anlıyoruz ve öyle yapıyoruz. Bütün Belediye Başkanlarımız halka hizmet etmek için 24 saati kullanıyorlar, 24 saat çalışıyorlar, o zaman biz halka hizmeti nasıl götüreceğiz? Hangi anlayışla bizim felsefemiz ne olacak? Bu felsefenin ipuçlarını Sayın Başkan konuşurken zaten ifade etti. Dedi ki, 16 milyon için çalışıyoruz, şeffaf bir yönetim var, halka hesap veriyoruz. Olağanüstü sözler bunlar. Bizim siyaset kurumunun henüz daha içine sindiremediği olağanüstü sözler. Eğer siyasetçi kullandığı paranın halkın parası olduğunu bilir ve o çerçevede harcadığı her kuruşun hesabını halka verirse yeni bir siyaset anlayışını inşa etme yolunda adım atıyoruz demektir. Bütün Belediye Başkanlarımız aynı felsefeyle yola çıkıyorlar ve aynı felsefeyle çalışıyorlar.

Düşünebiliyor musunuz hükümetin dışarıdan aldığı krediden bizim Belediye Başkanlarımız çok daha ucuza kredi bulabiliyorlar. Neden? Daha güvenilir. Neden? Bilançoları, bütçeleri daha şeffaf. Herkes baktığında, işin uzmanı baktığında evet diyor bu bilanço yeterli, bu bütçe yeterli dolayısıyla ben size daha düşük kredi verebilirim diyor. Bu şu anlama geliyor, Türkiye’yi yönettiğimizde de aynı tablo ortaya çıkacaktır. 83 milyon insanımız Londra’daki bir avuç tefeciye mahkum edilmeyecektir. Bu o anlama geliyor. Bütün Türkiye’de hepimiz çalışacağız, hepimiz üreteceğiz, hepimiz kazanacağız ve bu ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğiz. İstanbul aslında küçük bir Türkiye. Dünyanın en önemli metropollerinden birisi. 21.yüzyılda hala İstanbul’un ulaşım sorununu çözemiyorsak dönüp bakmamız lazım neden çözülemedi bugüne kadar.

Temel atmak kolay koyarsınız bir kürsü mikrofonlar tamam, çağırırsınız vatandaşları temel atarsınız ondan sonra? Ondan sonrası önemli. Attığınız temel hayata ne zaman geçecek, planlamasını yaptınız mı, yapmadınız mı, kaynağını buldunuz mu bulmadınız mı asıl önemli olan bu. Geçenlerde 15 milletvekilimizi Şanlıurfa’ya gönderdik. Sayın Başkan, Şanlıurfa’da şehir hastanesinin 5 kez temeli atılmış, kürsüler kurulmuş, temeller atılmış. Bende tabi konuşma sırasında herhalde inşaat devam ediyor diye söyledim. Hayır dediler efendim ortalıkta inşaat diye tek bir tuğla bile yok. 5 kez temel atılmış. Burada da benzer olay. Güzel metro yapacağız diyorlar, açılışlar tamam, temeller tamam arkası yok. Şimdi arkasını Büyükşehir Belediye Başkanımız ekibiyle beraber dolduruyor. Bir şey daha söyledi, işi uzmanıyla beraber, arkadaşlarımızla beraber yapıyoruz dedi. Özellikle ben bir kadın kardeşimiz, hocamız ilk açılışı o yaptı Raylı Sistemler Daire Başkanı. Bu mücadeleyi yapan bir kadın olması dolayısıyla da ayrıca çok mutlu olduğumu da ifade etmek isterim. Kadına yönelik şiddetin hala Türkiye’nin gündeminde olduğu bir dönemde bir Büyükşehir Belediyesinde bir kadının Raylı Sistemler Daire Başkanı olması ayrıca Türkiye içinde, dünya içinde anlamlıdır. Bu bağlamda da biz işi ehline teslim etme konusunda ne kadar kararlı ve inançlı olduğumuzu da gösteriyoruz. İşi ehline teslim ettiğinizde ne oluyor? Yine Sayın Başkan söyledi, israf olmuyor israf. Eğer israf haramsa, israf savurganlıksa, israf milletten alınan vergilerin amacına uygun harcanmamasıysa, ayrı bir dünyaysa o dünya bize kapalıdır. Biz her kuruşun yerli yerinde harcanmasını isteriz. Her kuruşun hakkını vermek isteriz. Çünkü biliriz ki o paranın içinde tüyü bitmemiş yetimin hakkı vardır.

Bu bağlamda bakıyoruz ve bu bağlamda düşünüyoruz. Belediye Başkanlarımıza engeller çıkarıyorlar. Sanıyorlar ki biz bu engelleri çıkardığınızda Belediye Başkanları hizmet üretemez. Hayır efendim. Belediye Başkanı arkadaşlarıma söyledim asla şikayet etmeyeceksiniz. Göreviniz önünüze çıkarılan engel ne kadar büyük olursa olsun onu aşıp hizmete devam edeceksiniz ve Belediye Başkanlarımızda bunu yapıyorlar. Hizmetse hizmet evet, hesap vermekse hesap vermek. Yeni siyaset anlayışının temel unsurlarından biriside şudur, halka hesap vermenin onurlu bir görev olduğunu siyasetçi kabul etmek zorundadır. Ben milletime hesap veriyorum ne kadar güzel bir şey. Onun parasını harcıyorum ne kadar güzel bir şey. Harcadığım paranın karşılığını alkış olarak alıyorum evet. Harcadığım paranın karşılığında Allah razı olsun güzel hizmet yapmış dendiği andan itibaren biz zaten dünyanın en mutlu insanı oluruz. Yeni bir siyaset anlayışı bu ve yeni bir siyaset anlayışı sevgi üzerine kurulu. Sık sık tekrar ederim devlet kinle yönetilmez, öfkeyle yönetilmez, intikam duygusuyla bir devlet yönetilmez. Devlet bilgiyle yönetilir, birikimle yönetilir, erdemle yönetilir, tecrübeyle yönetilir, işi ehline verdiğiniz zaman o işi yönetmeniz çok kolaydır ana ilkeleri belirlersiniz siz. Verirsiniz, işi ehli olanlar alır o işi götürür ve sonlandırırlar.


Ve yine Belediye Başkanı arkadaşlarımdan şunu istedim. Asla ve asla işi ehline verirken özel bir politik tercih içine bu bizim partili getirelim bu işin başına ama o işi hiç bilmiyor. Olmaz, o işi bilecek. Çünkü biz ne istiyoruz? Başarı istiyoruz. Ne istiyoruz? Bu metro hattının temeli atıldı ama orada kaldı. Şimdi ne yapıyoruz? Temeli atıldı ama orada kalmayacak bu metro hattı bitecek. Nasıl bitecek? İşi verdiğiniz zaman ehline bu iş bitiyor. Finansmanıyla, yapımıyla, çalışmasıyla, takvimiyle her şey tamam. İşte ekmek fabrikasını açarken, daha doğrusu temelini gezerken, inşaat çalışmasını yerinde görürken başındaki kişi Genel Müdür gayet açık ve gayet net 2022’nin başında burada ekmek üretimine başlayacağız diyor takvimini söylüyor. Şu tarihte inşaat bitecek, şu tarihte makinalar birbirine montajı yapılacak, 2022’nin başında da biz burada ekmek üretmeye başlayacağız diyor. Nedir? Bir mühendis gözüyle inşaatın ne zaman başlayacağını, ne zaman sonlanacağını bütün ayrıntıları koymuş, planlarını yapmış. İşi ehline teslim ettiğiniz zaman işlerin ne kadar kolay yürüdüğünü görüyorsunuz. Girift bir iş değil aslında kolay bir iş. Neden? Zaten mühendisin görevi o, o işi en iyi o biliyor. O bildiğine göre de ona teslim edeceksiniz ve sonlandıracak.


Değerli arkadaşlarım, kalıcı ve köklü çözümler, bu da çok önemli. Sayın Başkan konuşmasında, köklü çözümler, kalıcı çözümler çünkü yapay çözümler, geçici çözümler sorunu çözmez tam tersine sorunu derinleştirir çözümünü daha pahalı hale getirir. Kalıcı ve köklü çözümler ürettiğiniz zaman hem kısa sürede sorunu çözersiniz, hem maliyeti büyük ölçüde düşürmüş olursunuz. Bunu yapıyoruz, bunu yapmaya çalışıyoruz, bunun mücadelesini veriyoruz ve mutlaka başarı sağlayacağız.


Değerli arkadaşlarım, yeni siyaset anlayışında bir şey daha yapıyoruz, yapacağız. Binlerce mağdur olan insanımız var. İzlenen yanlış ekonomik politikalar sonucunda mağdur olan insanlarımız var. Büyük mağduriyetler yaşanıyor. O kadar büyük mağduriyetler yaşanıyor ki insanlar hayatlarına son verecek noktaya gelebiliyorlar. Bir insanın yaşadığı ekonomik buhran nedeniyle hayatına son vermesi her siyasetçinin oturup düşünmesini zorunlu kılar. Nasıl bir yönetim anlayışı sergiledik ki insanlar yaşanan ekonomik kriz karşısında hayatlarına son veriyorlar. Ve nasıl bir atmosfer yarattık ki kişiler Bağ-Kur primlerini dahi ödeyemiyorlar, sosyal güvenlik primlerini ödeyemiyorlar. Verilen banka kredilerinin taksitini bırakın faizini dahi ödeyemiyorlar. Bu mağduriyetleri telafi edeceğiz. Kesinlikle telafi edeceğiz.


Esnaf kardeşlerime Esnaf Kefalet Kooperatifinden veya Halk Bankasından veya diğer bankalardan kredi verildi güzel. Kredileri aldılar, ödeyemediler dükkanlar kapalı. Efendim erteleyeceğiz bunu ama daha yüksek bir faizle. Buradan bütün esnaf kardeşlerime sesleniyorum, Allah’ın izniyle iktidar olduğumuzda aldığınız o kredilerin faizlerini tamamen sileceğiz ve telafi edeceğiz sizin mağduriyetinizi, sileceğiz.


Çiftçi kardeşlerime de sesleniyorum, onlarında ciddi bir mağduriyeti var. Yemi alıyor dolarla, fideyi alıyor dolarla, tohumu alıyor dolarla, saman geliyor dolarla, elektriği dolarla, doğalgazı, her şeyi. Kredi almış güzel, ister Ziraat Bankasından, ister diğer bankalardan başka tarım kredi kooperatiflerinden kredi almış faizini ödeyemiyor, zarar ediyor. Ektiği ürünün karşılığını alamıyor. Sahip çıkanı da yok. Buradan bütün çiftçi kardeşlerime sesleniyorum, sizin mağduriyetinizi de kesinlikle çözeceğim ve telafi edeceğim. Aldığınız kredilerin faizlerini tamamen sıfırlayacağım sadece anaparayı isteyeceğiz. Bu nedir? Bir haksızlığı, bir mağduriyeti gidermektir. Dükkanı kapat diyorsanız ne yapsın bu adam? Kapattım dükkanı kirayı mı ödedin? Hayır. Zararı mı ödedin? Hayır. Elektrik, doğalgazı mı ödedin? Hayır. Bankadan kredi verdim. Olmaz. Bu mağduriyetleri gidereceğiz.


Değerli arkadaşlarım, yerel yönetimlerden başladık merkezi yöneteme kadar. Yerel yönetimlerdeki başarımız merkezi yönetimde sağlayacağımız başarının işaretleridir. Türkiye’yi bu bölgede en kısa sürede bütün sorunlarından arındırıp görkemli, güvenilir, saygınlığı giderek artan bir ülke haline getireceğiz. Demokrasisi gelişmiş, insan haklarına saygılı, kadın – erkek toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, herkesin aşının, herkesin işinin olduğu, evlatlarımızın geleceklerini yurtdışında değil Türkiye coğrafyasında aradıkları güzel bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Kararlıyım bunu mutlaka ama mutlaka birlikte yapacağız. Birlikte Türkiye’yi aydınlığa çıkaracağız. Birlikte 83 milyon insanın Londra’daki bir avuç tefeciye hizmet etmesine son vereceğiz. Biz üreteceğiz, biz alın teri dökeceğiz ve biz kazanacağız. Bunu yapacağız, beraber yapacağız. Esnafıyla, çiftçisiyle, memuruyla, emeklisiyle, işçisiyle beraber yapacağız, birlikte yapacağız.
Efendim Kandilinizi kutlayarak sözlerime son veriyorum. Hepinize en içten sevgiler, saygılar sunuyorum. Tekrar bu yatırımın sonlandırılması için çaba harcayan başta Büyükşehir Belediye Başkanımız ve ekip arkadaşlarına yürekten teşekkür ediyorum. Sağ ol Sayın Başkan.
Tüm Fotoğraflar İçin Tıklayınız...
 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
13°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 29 57
4. Altay 29 53
5. Altınordu 30 52
6. İstanbulspor 29 51
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Balıkesirspor 29 32
14. Adanaspor 29 31
15. Menemenspor 29 30
16. Akhisar Bld.Spor 29 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Namaz Vakti 14 Nisan 2021
İmsak 04:50
Güneş 06:21
Öğle 13:10
İkindi 16:51
Akşam 19:48
Yatsı 21:13