Karamollaoğlu: ''Müslüman yolsuzluk yapmaz, Müslüman rüşvet alıp vermez''

Türkiye’de yeni bir anayasadan önce yeni bir zihniyete ve anlayışa ihtiyaç var. Müslüman iftira etmez,

Politika 04.02.2021, 18:03
Karamollaoğlu: ''Müslüman yolsuzluk yapmaz, Müslüman rüşvet alıp vermez''

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Gündeme dair açıklamalarda bulundu basın toplantısına İzmir ve Kayseri’deki vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerini ileterek başlayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan gelişmelere değinirken, halkımızı geçim sıkıntısıyla baş başa bırakan iktidarın, ekonomik politikalarına bir kez daha dikkat çekti.

Türkiye Deform Yaşadı

Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.Haftalık basın toplantısı gündemine İzmir ve Kayseri’de yaşanan depremler ve yine İzmir’de yaşanan sel felaketine değinerek başlayan Karamollaoğlu, selde hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah’tan rahmet diledi.Myanmar’da yaşana askeri darbeyi de gündemine alan Karamollaoğlu, Myanmar süreci üzerinden Arakan’da yaşanan insanlık dramına dikkat çekti. İç politikada yaşanan gelişmeleri de gündemine alan Karamollaoğlu Yeni Anayasa çağrılarına; “anayasadan önce zihniyetin değişmesi gerekmektedir.” dedi.Çiftçilerimizin yüksek faizli kredi borçlarını ödeyememesi konusunun da ise Karamollaoğlu; borç faizlerinin silinmesi ve borçların makul bir süre içerisinde ödenmek üzere yapılandırılması teklifinde bulundu.


Van’da sınır kapılarının kapalı olması sebebiyle yaşanan turizm durağanlığı için ise gerekli tedbirler alınarak sınır kapılarının açılması yolcu giriş çıkışlarına izin verilmesi çağrısında bulundu.Deprem ve Sel Taziyesi Kıymetli basın mensupları bu hafta basın toplantımıza İzmir ve Kayseri’de yaşanan deprem hadiseleri ve yine İzmir’de yaşanan sel felaketine değinerek başlamak istiyorum.İzmir'de yaşanan sel felaketinde de hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.


Hem İzmir hem de Kayseri’de yaşayan tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.Myanmar Darbe Süreci Muhterem arkadaşlar Bu noktada dış politikada yaşanan bazı gelişmelere de dikkatlerinizi çekmek istiyorum.Malumunuz olduğu üzere Myanmar’da bir askeri darbe süreci söz konusu.Biz darbelerin karşısında olmakla birlikte Arakan Müslümanlarına yapılan zulmün de karşısındayız.


Bizim bu konuyu dile getirmemizin sebeplerinden birisi de hükümetin bu konuyu ciddi bir mesele olarak ele alıp bir tavır sergilemesidir.3 konu bizi üzmektedir; bunlar Arakan zulmü, Çin’de Uygurlara yapılan zulüm diğeri de Keşmir’de Müslümanlara yapılan zulümdür.Myanmar’da yaşanan darbe akabinde Arakan Müslümanlarının zaten var olan trajik halinin daha da kötüye gitmesinden endişelenmekteyiz.Yeni Anayasa Çağrısı Kıymetli arkadaşlar Anayasa yeniden gündeme getirildi ama mecliste anayasayı değiştirecek güçleri yok. Bunu bile bile yeni anayasa yapacağız diye ortaya çıkmanın mantığı ne? Türkiye’nin dertleri başka; ekonomi, tarım, adalet konuları sıkıntılı. Milletimiz muzdarip, bunlar bir kenara itiliyor efendim anayasa değişikliği yapacağız! Biz muhalefetin de desteğini alarak Türkiye’yi demokratikleştiren, adaleti ve hakkı üstün tutan bir anayasa anlayışını getirirseniz buna destek veririz. Muhalefetin de buna destek vereceğine inanıyorum.Hâlbuki bu sistemle Türkiye şahlanacak, ayağa kalkacak, uçacaktı ama gelinen noktada Türkiye dünü arar hale geldi.


Türkiye’de yeni bir anayasadan önce yeni bir zihniyete ve anlayışa ihtiyaç var.Eğer ortak akıl yerine tek akıl, katılımcı demokrasi yerine tek adam anlayışı ile bir anayasa yapılacaksa 40 kere de anayasa değişse ülkemize bir faydası olmayacaktır.Bu sebeple de anayasa değişimini gündemi değiştiren bir girişim olarak görüyoruz.Tanzim PTT Muhterem arkadaşlar bugün Türkiye içinde bulunduğu tüm suni gündemlerden sıyrılmak ve asıl problemlere odaklanmak zorundadır.İktidar da milletimiz de asıl sorunla meşgul olmak mecburiyetindedir çünkü Türkiye ekonomik olarak tarihinin en ciddi krizlerinden birisi ile karşı karşıya. Fakat sorumluluk makamı bunu kabul etmek yerine marketleri, esnafı suçlamakta.


En son bunu soğan, patates ve sebze fiyatları arttığında yaptılar. Sözde “Patates lobilerini” suçlayıp, tanzim çadırlar kurdular. Şimdi soruyorum nerede o tanzim satış noktaları? PTT şimdi bakkallık yapıyor. İşin kötü tarafı PTT bakkallık yaparken piyasa değerinden daha pahalı ürünlerle karşılaşıyoruz.Bugün tanzim çadırları fiyaskosundan sonra "tanzim PTT" fiyaskosu ile karşı karşıyayız.Tarım Bakanı kusura bakmasın, kendisine karşı olan sevgimiz başka gerçekler başka! Böyle bir tarım politikası olmaz dünyanın hiçbir yerinde böyle bir tarım politikası yok. Ayçiçeği yağını PTT'de satmak bu milletin ekonomide kanayan yarasına ancak yara bandı kadar çare olacaktır. Çiftçimiz Kredi Borçlarını Ödeyemiyor Şimdi sizlere sormak istiyorum, Türkiyemiz bugün sebze, meyve, yağda niçin bu krizle karşı karşıya? Cevabı çok basit çünkü Türkiye’de tarım bitirildi, çiftçi perişan edildi.Bugün bize ulaşan derdini anlatan çiftçimizin en büyük problemi kredi borçlarını ödeyemez halde olmasıdır.Yüksek faizli krediler çiftçimizin belini büktü.


Ama öyle bir politika uygulanıyor ki; yasada yazılan hüküm bile yerine getirilmiyor. Yasada ne diyor? Çiftçiye milli gelirin %1’i kadar destek ayrılır. Bu destek verilmedi bugüne kadar.Türkiye’de Çiftçilerin bankalara olan toplam borcunun; 89 milyarı kamu bankalarına, 22 milyarı yabancı bankalara, 11 milyarı ise yerli özel bankalaradır.2020 Eylül ayı itibariyle bankalarca kullandırılan toplam kredinin yüzde 4,3'ü takibe düşmüş kredileri kapsarken, takibe düşen kredi miktarı 5 milyar 288 milyon lira olmuştur.Bu nasıl olmasın kıymetli arkadaşlar? Tarım Kredi Kooperatiflerinin dayattığı faiz %32-33 civarında.Eskiden ofis çiftçinin kara gün dostudur yazarlardı şimdi o yazılar kaldırıldı çünkü çiftçinin kara gün dostu yok.


Tarım sektöründe takibe düşen kredi tutarlarında 2015-2020 Haziran tarihleri arasında iki kat artış olmuştur.Çiftçimiz Yapılandırmadan Önce Borç Faizlerinin Silinmesini İstiyor Bildiğiniz üzere; Tarım Kredi özelinde çiftçilerin borçlarına yönelik geçtiğimiz aylarda haciz işlemleri başlatılmıştı.Başlatılan haciz işlemlerinden dolayı birçok çiftçimizin traktör ve tarım aletleri haczedilmesi görüntülerini medya vasıtası ile gördük.Bu sebeple de haciz işlemleri için Mart ayına kadar ertelenme kararı alındı.Ancak bu karar çiftçimizin derdine merhem olmadığı gibi yüksek faizle borçlar katlanarak artmaya devam ediyor.


Bu noktada bizim iktidara önerimiz şudur; Tarım Kredi mağduru çiftçilerin, borçlarındaki yüksek faizlerin silinerek, anapara borçlarının da makul bir süreye yayacak şekilde bir yapılandırmaya tabi tutulmasıdır.Çiftçimize yasada belirtilen milli gelirim %1’i oranındaki destek verilmediği gibi verilen desteklerin de dağıtımı organize edilememektedir.Bu sebeple verilen destek iki kısım halinde verilmeli, birinci kısımda çiftçi girdi maliyetleri düşürülmeli ikinci kısımda ise mahsul zamanı çiftçimizin eli kolaylaştırılmalıdır, ürününü satmaya zorlanmamalıdır.

Dış Ticaret AçığıÜlkemizin ekonomide yaşadığı sıkıntının anlaşılması bakımından burada bazı rakamları dile getirmek istiyorum.Bakınız 2020 yılında; İhracat:169 milyar 482 milyon dolar, İthalat: 219 milyar 397 milyon dolar.Dış Ticaret Açığı: 49 milyar 915 milyon dolar, 2019 Dış Ticaret Açığı:29 milyar 512 milyon dolardı Bu rakamlar karşısında zarar ederken, kar ediyoruz diyebilirler bundan da endişeliyiz.Fakat bu bile tek başına nasıl bir sorunla karşı karşıya kaldığımızı izah ediyor.


Van’da Turizm Öldü Bu noktada bir probleme daha dikkatlerinizi çekmek istiyorum; Geçen hafta Van’dan arkadaşlarımız geldi özellikle durumlarını anlattılar.Van Doğu Anadolu’da Turizm’den en çok faydalanan iller arasında geliyordu.Türkiye İran arasındaki Van Kapıköy, Ağrı Gürbulak ve Hakkari Esendere sınır kapıları, Türkiye Irak arasında Hakkari Üzümlü sınır kapısı yolcu giriş çıkışlarına kapalı durumda.Havayolu açıkken sınır kapılarının kapalı olması mantıklı değildir, insanımız mağdur olmaktadır.Turizm konusunda batı illerimizde turizm özel muameleye tabi, İstanbul’da turistler serbestçe gezebiliyor.Van’da turizm kaynaklı ticari hayat sekteye uğramış durumdadır.


Hükümet ülke genelinde turizme öncelik tanırken burada kolaylık sağlamaması tutarsızlıktır. Gerekli tedbirler alınarak bir an evvel yolcu giriş çıkışlarının başlatılmasının gerekli olduğu çağrısını yapmak istiyorum Boğaziçi Üniversitesinde Yaşananlar Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanan gelişmelere de temas etmekte fayda görüyorum.Boğaziçi konusu şu an odak haline geldi. Öğrenciler, rektör seçimini itiraz ettiler.Boğaziçi önemli bir üniversite hiçbir zaman sınırların aşılmaması gerektiğine vurgu yapmayı bir görev biliyorum.Bizim inanç temellerimize saygısızlık kesinlikle yapılmamalı.İnsanları bu noktada kavga eder hale getirmemek gerekir. Şimdi öğrenciler de, hocalar da bu atamaya karşı tepki gösterdiler. Bunu demekte onların hakkı


Sn. Cumhurbaşkanı bundan birkaç yıl evvel yaptığı konuşmalarda; “iktidara boyun eğmeyin dik durun görüşlerinizden taviz vermeyin” diyordu.Gençlerde bu çağrıya karşılık verdiler, dik duruyoruz, boyun eğmiyoruz dediler.Kendilerini İslami hassasiyet sahibi gösterenler bizim İstanbul İl Başkanımızın yaptığı açıklamada, onun dile getirdiği bazı hususları hiç gündeme almanda, bunlara destek çıktığını yazdılar. Bende açtım telefonu kendilerine sordum, ajanslar böyle veriyormuş! Yok, arkadaş yahu dürüst olmak lazım! Gazeteler televizyonlar milleti doğru bilgilendirmek yorum yaparken de eksiksiz, yanlışsız bir yorum yapmakla mükellefler.


Siz söylenenin bir kısmını görmeyecek öbür tarafı da alıp istediğiniz gibi istismar edeceksiniz.Sonra diyeceksiniz ki biz dindarız O yüzden ben dedim ki; biz İslamcı değiliz Müslüman’ız.Müslüman yalan söylemez, Müslüman iftira etmez, Müslüman yolsuzluk yapmaz, Müslüman rüşvet alıp vermez.


Gerçeklerin bir kısmını söyleyip bir kısmını söylememek dürüstlük değildir.Onun için biz bu açıklamalarımızı yaparken bir yerde yanlış varsa o yanlışı dile getiririz. Öbür taraftan da dile getirilen makul bir husus varsa onun da arkasında dururuz. Doğruya doğru yanlışa yanlış !

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 14 36
2. Konyaspor 14 26
3. Hatayspor 14 26
4. Fenerbahçe 14 24
5. Alanyaspor 14 24
6. Başakşehir 14 22
7. Karagümrük 14 22
8. Galatasaray 14 22
9. Adana Demirspor 14 20
10. Beşiktaş 14 20
11. Antalyaspor 14 18
12. Gaziantep FK 14 18
13. Altay 14 17
14. Sivasspor 14 16
15. Giresunspor 14 16
16. Kayserispor 14 16
17. Öznur Kablo Yeni Malatya 14 13
18. Göztepe 14 11
19. Kasımpaşa 14 10
20. Rizespor 14 10
Takımlar O P
1. Ümraniye 13 27
2. Ankaragücü 14 27
3. Eyüpspor 14 27
4. Bandırmaspor 13 25
5. Erzurumspor 12 25
6. İstanbulspor 13 20
7. Tuzlaspor 12 20
8. Kocaelispor 13 20
9. Samsunspor 13 19
10. Adanaspor 14 18
11. Menemenspor 13 17
12. Gençlerbirliği 13 17
13. Boluspor 13 16
14. Denizlispor 13 15
15. Bursaspor 13 14
16. Manisa FK 14 14
17. Ankara Keçiörengücü 13 13
18. Altınordu 14 13
19. Balıkesirspor 13 7
Takımlar O P
1. Chelsea 14 33
2. Man City 14 32
3. Liverpool 14 31
4. West Ham 14 24
5. Arsenal 13 23
6. Wolverhampton 14 21
7. Brighton 14 19
8. Leicester City 14 19
9. Tottenham 12 19
10. M. United 13 18
11. Brentford 13 16
12. Crystal Palace 14 16
13. Aston Villa 14 16
14. Everton 14 15
15. Leeds United 14 15
16. Southampton 14 15
17. Watford 14 13
18. Burnley 13 10
19. Norwich City 14 10
20. Newcastle 14 7
Takımlar O P
1. Real Madrid 15 36
2. Atletico Madrid 14 29
3. Real Sociedad 15 29
4. Sevilla 14 28
5. Real Betis 15 27
6. Rayo Vallecano 15 24
7. Barcelona 14 23
8. Athletic Bilbao 15 20
9. Espanyol 15 20
10. Osasuna 15 20
11. Valencia 15 19
12. Villarreal 14 16
13. Celta de Vigo 15 16
14. Mallorca 15 16
15. Deportivo Alaves 14 14
16. Granada 14 12
17. Elche 15 12
18. Cádiz 15 12
19. Getafe 15 10
20. Levante 15 7
Namaz Vakti 02 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı