Kılıçdaroğlu: ''Eğer CHP’li belediyeler olmasaydı bugün Türkiye’de kaos olurdu''

Kılıçdaroğlu, CHP’li Büyükşehir ve İl Belediye Başkanları ile video konferans toplantısında bir araya geldi.

Politika 03.05.2021, 12:24
Kılıçdaroğlu: ''Eğer CHP’li belediyeler olmasaydı bugün Türkiye’de kaos olurdu''

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,al CHP’li Büyükşehir ve İl Belediye Başkanları ile video konferans toplantısında bir araya geldi. Belediye başkanlarının Kovid-19 pandemi sürecinde ve 17 günlük tam kapanma sürecinde yapacakları çalışmalara dair bilgi alan CHP lideri Kılıçdaroğlu, vatandaşların mağdur edilmemesi için her türlü çalışmaların yapılması talimatında bulundu. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Genel Başkan Başdanışmanı Tuncay Özkan ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş eşlik etti.

Ben bütün Belediye Başkanı arkadaşlarıma yürekten teşekkür ederim. Değişik zamanlarda ve ortamlarda yaptığım bütün konuşmalarda CHP’li belediyelerin gerçekten bu pandemi sürecinde bir tarih yazdıklarını söyledim ve yine şunu da ilave ettim. Mevcut iktidar yani AK Parti iktidarı oturup kalksın CHP’li belediyelerin varlığına dua etsin. Eğer CHP’li belediyeler olmasaydı bugün Türkiye’de kaos olurdu, buhran olurdu, çok ciddi olaylar olurdu. Bunları engelleyen temel aktörlerinde CHP’li Belediye Başkanları olduğunu her ortamda ifade ettim.

Şimdi tabi kendilerinin yaptıkları kongrelerden sonra bütün Türkiye kırmızıya boyandı. Bazı iller artık kırmızının da ötesinde siyaha geçti. Yapmamız gereken görevleri aşağı yukarı bütün Belediye Başkanı arkadaşlarım yapıyorlar. Az öncede zaten ifade ettiniz her biriniz. Su faturalarının, suların kesilmemesi çok önemli. Bu konuda hem siz, hem çevreniz, hem yerel medyayı kullanarak bunu ifade edin. Dolayısıyla su çünkü hayati bir olay. İnsanlar evdeyken sularının kesilmemesi lazım. İcra işlemlerinin bu süreç içinde kesinlikle durdurulması gerekiyor. Çünkü zaten dükkan kapalı, doğru dürüst çalışma yok. En azından bunları ertelediğinizi, icra işlemlerine başvurmayacağınızı da bir şekliyle bulunduğunuz beldede kamuoyuyla paylaşırsanız çok iyi olur, verimli olur. 


Aileler, özellikle çocuk konusunda çok duyarlılar. Bazı Belediye Başkanı arkadaşlarım da ifade ettiler hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir Türkiye’yi aslında hep beraber inşa etmek istiyoruz. Dolayısıyla CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde vatandaşlar doğrudan doğruya sizin ki bütün Belediye Başkanlarımız zaten o konuda duyarlı. Telefonlara gelen yardıma acilen cevap verdiklerini ve kendi bulundukları beldede, büyükşehirde, ilde veya ilçede hiçbir çocuğun yatağa aç girmeyeceği bir beldeyi inşa edecekleri konusunda verdiğiniz sözü tuttuğunuzu da bir şekliyle ifade edin, bunu paylaşın kamuoyuyla bu çok önemli ve değerli. Dolayısıyla aileler ve çocuk arasındaki o sıcak ilişkiyi Belediye Başkanı da çocuğun sorunlarını gideren bir aktör olarak ortaya çıkacağını duyurmanız lazım. Bunu duyurduğunuz zaman çok daha iyi sonuçlar elde edebiliriz. 


Dün katıldığım bir programda ifade etmiştim, şimdi bu gecekondu bölgelerinde özellikle insanlar ekmek alıyorlar işte şeker alıyorlar, zeytin alıyorlar ve veresiye defterine yazıyorlar. Bu veresiye defterlerinin tutarı yani en kralı 5 bin lirayı, 6 bin lirayı geçmiyor. Dolayısıyla bu ‘Askıda defter’ uygulaması diye bir şey başlatabilirseniz, bu gecekondu bölgelerinde bir kişinin 300 lira, 400 liralık harcama yapmıştır ve veresiye defterine yazdırmıştır. Onları ödediğiniz takdirde doğrudan doğruya yoksula hem ulaşmak, hem de onun bütçesine katkıda bulunma imkanını yakalamış olacaksınız. Böyle bir uygulamayı başlatırsanız çok iyi olur. Dolayısıyla bizim ulaşmak istediğimiz ve derin yoksulluğu yaşayan ailelere de en önemli katkıyı bu şekliyle yapmış olursunuz. Düzenli bilgi aktarımı için teşekkür ederim, Genel Merkeze haftalık düzenli bilgi aktarımları geliyor. Bende her Salı konuşmama başlarken Belediye Başkanlarımızın o hafta içinde ne kadar ayni yardım, ne kadar nakdi yardım yaptıklarını, kaç haneye ulaştıklarını bir şekliyle de kamuoyuyla paylaşıyorum. 


Şu açıklamayı da gene bulunduğunuz illerde, ilçelerde yaparsanız çok mutlu olacağım. Belediye başta başkan olmak üzere tüm kadrosuyla halkın hizmetindedir ve var olan bize yansıyan bütün sorunları çözmek için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz veya göstereceğiz gibi açıklamalar yaparsanız çok iyi olur. Bir hatırlatma açısından bu kapanma sürecinde bir hatırlatma açısından bu çok değerli. 
Şimdi burada gerçi sizler bütün ayrıntıları bir şekliyle yaşadığınız olayları da aktardınız. Esnaflar en büyük sıkıntıyı yaşayanlar doğru ama esnafların yanında çalışanlar daha büyük bir sıkıntıyı yaşıyorlar. Dolayısıyla hem esnafı, hem esnafın yanında gündelikçi olarak çalışan kişilerin korunması lazım. Yoksulluk envanteri çalışması sırasında zaten bu konulara da büyük ihtimalle girmiş olacaksınız.
Günlük yaşayanlar var sokak satıcıları. Eskiden simit satardı, köfte satardı, midye satardı belli yerlerde. Şimdi bunlarda tabi sokağa çıkamayacaklar. Bunlar günlük yaşadıkları için bunların ailelerin çok daha büyük ihtiyaçları ortaya çıkabilir. Bunlarında saptanması, bunlara da yardım edilmesi lazım. Kimin aracılığıyla bunlara ulaşırsınız doğrusunu isterseniz onu bilmiyorum ama bir şekliyle bunların belediyelerde kaydının olması lazım. O kayıtlar üzerinden belki bunlara ulaşılabilir. 


Bir başka önemli ciddi sorun alanı esnaf olarak da tanımlayabiliriz ama düğün salonları ve düğün salonlarında mesleğini icra eden sanatçılar. Bunlar daha çok popüler değil bu sanatçılar, gelirler şarkıyı söylerler, türkü söylerler, gösteri yaparlar, düğün sahibi bunlara işte belli miktarda para öder ama buralar kapandığı için özellikle yerel sanatçılar son derece sıkıntılı bir ortamdalar. Yerel sanatçılara da bir şekliyle ulaşmanızda çok büyük yarar var. Çünkü bu insanlar ya sazıyla, ya sözüyle bir şekliyle geçinmeye çalışıyor, hayata tutunmaya çalışıyor. Bunlara destek vermek hem sanata, kültüre destek vermek açısından da son derece önemli. 


Bir arkadaşımız söyledi, pazarcılar. Evet yani şimdi pazar yerleri de kapalı olunca özellikle pazarcıların elindeki malları belki alıp onu yoksul ailelere dağıtmak şeklinde bir uygulamayı yapabilirsiniz. Böylece hem pazarcı geçimini sağlayabilecek, hem pazardan alışveriş yapamayan yoksul ailelerin bütçelerine katkıda bulunmuş olacaksınız.Turizmciler özellikle turizm bölgelerinde turizmcilerin çok ciddi sorunları var ama onların en büyük arzusu kısa çalışma ödeneğinin kesilmemesiydi. O konuda karar alındı kısa çalışma ödeneği kesilmeyecek ama tabi turizmciler devletten hibe bekliyorlardı ama hibe verme şansları yok. Kredi alabilirlerse kendilerini şanslı hissetsinler. 


Bir başka önemli nokta sanıyorum Osman Bey Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız değindi. Aynı şekilde galiba Ekrem Beyde değindi veya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Bey değindi. Sokağa çıkma yasağı aslında İstanbul’un boşaltılması anlamına geldi. Herkes Bodrum’aydı, Muğla’yaydı, Aydın’aydı, Tekirdağ buralara geldi ve aslında pandemiyi önlemek amacıyla alınan önlem COVİD-19’un yaygınlaşmasına yol açacak, önümüzdeki süreçte bunu göreceğiz. Umarım Haziran’da çok daha büyük bir felaketle Türkiye karşı karşıya kalmaz.


Aşı konusunda ciddi haksızlıklar var, torpiller var. Bu konuda şunu çok rahatlıkla ben çıkıp söyleyebilir miyim o konuda da düşüncelerinizi almak isterim. Kardeşim siz aşı sorununu çözemiyorsanız, bizim Büyükşehir Belediye Başkanlarına yetkiyi verin, Büyükşehir Belediye Başkanlarımız bu sorunu çözerler. Dolayısıyla siz maske dağıtamadınız biz maskeyi çözdük, aşıyı yaptıramıyorsunuz aşıyı da biz çözelim. Bize yetkiyi verin biz bu konuda gerekli çalışmayı yaparız diye bunu söylemek isterim. Çünkü gerçekten de biz bunu yapabiliriz. Anlaşma yapabiliriz, aşıları alabiliriz, bütün vatandaşları aşılayabiliriz herhangi bir sorunumuz olmaz. Tabi parasını merkezi yönetim vermek kaydıyla. Bunu yapabiliriz. Biz hem adaletli bir aşılamayı hayata geçirmiş olabiliriz. 


Başka bir konu, aşılamadaki adaletsizlikler konusunda veya sizin yaptığınız sosyal yardımlar dolayısıyla geçirdiğiniz veya geçirmekte olduğunuz soruşturmalar konusunda bizi bilgilendirirseniz çok memnun oluruz. Çünkü bizi bilgilendirdiğiniz andan itibaren biz hem İçişleri Bakanlığı, hem diğer bakanlıklar nezdinde girişimde bulunuruz. Ben Salı toplantılarında bunu dillendiririm, vatandaşa yardım etmek ne zamandan beri soruşturma konusu oldu bunu dillendirdiğimiz andan itibaren size yönelik bu tür saldırılar engellenmiş olur. En azından bizi bir daha eleştirmesinler diye bunun önüne geçmiş olabiliriz. Böyle bir çalışmayla bunu sağlayabiliriz. 

Ben hepinize tekrar içten teşekkürlerimi sunuyorum. Sağlıklı günler diliyorum. Hepimizin önünde ciddi sorunlar var. Bizden daha çok sizin önünüzde ciddi sorunlar var çünkü siz doğrudan doğruya bulunduğunuz belde de yürütmenin başındasınız. Sorunları doğrudan doğruya yaşıyorsunuz veya sorunlar doğrudan doğruya size yansıyor, hatta validen önce size yansıyor sorunlar. Dolayısıyla çözme konusunda atacağınız her adım, sağlayacağınız her başarı bize de yansıyacaktır. 


Tekrar hepinize sağlıklı günler dileğiyle iyi bir bayram geçirmenizi dilerim çoluk çocuğunuzla birlikte. İnşallah Türkiye bütün bunları atlatır ve bu badireyi atlatırken de en büyük katkıyı sizler vereceksiniz buna da yürekten inanıyorum. Tekrar teşekkürlerimi gönderiyorum. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımızın, İzmir Milletvekilimiz Tuncay Bey ve birlikte çalıştığımız Seyit Beyin’de sizlere selamları var. Tekrar selamlar saygılar değerli arkadaşlar, hoşçakalın. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
11°
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 38 81
2. Fenerbahçe 38 79
3. Galatasaray 38 78
4. Trabzonspor 38 67
5. Hatayspor 38 60
6. Sivasspor 38 59
7. Alanyaspor 38 57
8. Gaziantep FK 38 55
9. Karagümrük 38 54
10. Göztepe 38 51
11. Konyaspor 38 48
12. Rizespor 38 45
13. Malatyaspor 38 44
14. Başakşehir 38 44
15. Kasımpaşa 38 43
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 38 40
18. Ankaragücü 38 38
19. Erzurumspor 39 37
20. Gençlerbirliği 38 35
21. Denizlispor 38 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 34 70
3. Chelsea 35 64
4. Leicester City 35 63
5. West Ham 35 58
6. Liverpool 34 57
7. Tottenham 35 56
8. Everton 34 55
9. Arsenal 35 52
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 34 48
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 34 41
14. Burnley 35 39
15. Newcastle 35 39
16. Brighton 35 37
17. Southampton 34 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 35 77
2. Real Madrid 35 75
3. Barcelona 35 75
4. Sevilla 35 71
5. Real Sociedad 35 56
6. Real Betis 35 54
7. Villarreal 35 52
8. Celta de Vigo 35 47
9. Athletic Bilbao 35 46
10. Granada 35 45
11. Cádiz 35 43
12. Osasuna 35 41
13. Valencia 35 39
14. Levante 35 39
15. Getafe 35 34
16. Deportivo Alaves 35 32
17. Real Valladolid 35 31
18. Huesca 35 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 35 29
Namaz Vakti 11 Mayıs 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:45
Öğle 13:06
İkindi 16:59
Akşam 20:17
Yatsı 21:53