Cumhuriyet Halk Partisi Bursa İl Örgütü, aramızdan ayrılışının 84'ncü yıldönümünde Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün manevi huzurundaydı. CHP İl Başkanlığı, Bursa Valiliği'nce gerçekleştirilen resmî törene katıldıktan sonra anma programı gerçekleştirdi. CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca "Bu ülkenin koşulları hiçbir şart altında, 1919'un, 1920'nin, 1921'in şartlarından daha ağır olamaz. Cumhuriyet'in yaşadığı en karanlık günlerin sonundayız, artık tünelin sonundaki ışık göründü. Atamızın ideallerini gerçekleştirme yolunda hepimiz kenetlenip, kol kola girip bu süreci sonlandıracağız" dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç, Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Erkan Aydın ve Orhan Sarıbal ile Osmangazi İlçe Başkanı Metin Yılmaz, Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş, İl Kadın Kolları Başkanı Aysel Okumuş’un da hazır bulunduğu törende ilk olarak Atatürk Anıtı'na çelenk sunumu gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından konuşan CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Türk Ulusu'nun hafızalarımızdan silinmeyen en acı günde bulunduğumuzu belirterek şunları söyledi:

"Aradan 84 yıl da geçse, bu acı, bu hüzün hiç bitmedi, bitmeyecek de. Dünyadaki birçok liderin dönemleri bittiğinde bakıyoruz ki onların dönemi bitiyor, birçoğunun anıtları bile yıkıldı. Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü diğer dünya liderlerinden ayıran en önemli özelliği, kuşkusuz çok var ama en önemlisi, geleceğe dair bizlere bıraktığı ilkeleridir. Diyor ki, 'Günün birinde benim düşüncelerimin akıl ve bilimle çeliştiğini görürseniz, hiç tereddütsüz bilimi tercih edin!' Bu kadar öngörülü bir lider, değil 84, 840 yıl da geçse hep anılacak, hep kalbimizde yaşayacak."

Atatürk'ün ileri görüşlülüğünden örnekler veren Karaca, konuşmasını şöyle tamamladı:

"Eğer akıl ve bilimden saparsanız, neler olacağını görüyoruz şu an. Atatürk, dahili ve harici bedhahlardan da söz ediyor. Tam da bugünleri tanımlamış. Ülke olarak Cumhuriyet tarihinin en karanlık dönemlerinden geçiyoruz. Artık hepimiz Atatürk'ün huzurunda şuna inanıyoruz ki, artık bu türbülans bitiyor. Atamıza verdiğimiz sözü, onun ilke ve devrimleri doğrultusunda, akıl ve bilimin ışığında, onun liderliğiyle gerçekleştireceğiz. Bugün bizlere düşen en önemli görev budur, emek vereceğiz, çalışacağız. Bu ülkenin koşulları hiçbir şart altında, 1919'un, 1920'nin, 1921'in şartlarından daha ağır olamaz. Cumhuriyet'in yaşadığı en karanlık günlerin sonundayız, artık tünelin sonunda ışık göründü. Atamızın ideallerini gerçekleştirme yolunda hepimiz kenetlenip, kol kola girip bu süreci sonlandıracağız."