Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'ye parmak sallayanlar önce açıp bir tarih kitabı okusun

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, "Türkiye'ye parmak sallayanlar önce açıp bir tarih kitabı okusun." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye'ye parmak sallayanlar önce açıp bir tarih kitabı okusun

KOCAELİ (AA) - Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kocaeli'de düzenlenen mitingde vatandaşlara hitap etti.

Erdoğan, Kocaeli halkına 24 Haziran'da şahsına ve Cumhur İttifakı'na sahip çıktığı için teşekkür ederek, katılımcılara şöyle seslendi:

"Kocaeli bizi hiç mahcup etmedi, hiç yalnız bırakmadı. Daha önceki tüm seçimlerde olduğu gibi 24 Haziran'da da Kocaeli bir kez daha 'Demokrasi, huzur, kalkınma, istikrar' dedi. Sizler 48 ile AK Parti'yi ilimizde birinci yaptınız, yüzde 60 ile Cumhurun İttifakı'nı ilimizde açık ara lider yaptınız, yüzde 59 ile şahsımı ikinci kez cumhurbaşkanlığı makamına getirdiniz. Bize inandınız, bize güvendiniz, 5 yıl daha hizmet etme imkanı tanıdınız. Dualarınızla ülkemizin ufkunu, yolunu açtınız. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'yle Türk demokrasisinin gücüne güç kattınız."

Sahneye gelen ve kendisine sarılarak ağlayan Emirhan'a neden ağladığını soran Erdoğan, "Beni çok seviyormuş. 'Aşığım sana.' diyor. Ben de aşığım, ne yapayım?" dedi. Emirhan'ın kilosunun biraz fazla olduğunu kaydeden Erdoğan, Emirhan'a "Vereceksin değil mi kiloyu?" diye sordu.

Erdoğan, 31 Mart'ta da Kocaeli'den "tarihe geçecek bir zafer" beklediğini ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bu sefer sizlerden dünyanın öbür ucundaki Türk düşmanlarına, Müslüman düşmanlarına hadlerini bildirecek tarihi bir sonuç bekliyorum. İstanbul'u Konstantinapole çevirme hevesiyle yanıp tutuşan Bizans artıklarına şöyle okkalı bir Osmanlı tokadı indirmenizi istiyorum. DEAŞ'ından PKK'sına Neonazisinden FETÖ'süne kadar ülkemizi hedef olan şer şebekelerinin heveslerini kursaklarında bırakmanızı istiyorum. Şimdi sizlere soruyorum ama öyle bir cevap vereceksiniz ki ta okyanusun ötesinden duyulacak. Öyle bir ses vereceksiniz ki İslam karşıtlarının dizlerinin bağı çözülecek. Öyle bir haykıracaksınız ki 'Haçlılar mescitlerinize dokunmaz.' diyen Pensilvanya'daki şarlatanın, haçlı emellerine hizmet eden Kandil'deki terör baronlarının yürekleri ağızlarına gelecek. Öyle bir gürleyeceksiniz ki silahlarının üzerine yazdıkları yazılarla Türkiyeyi tehdit eden müstevliler ayaklarını denk alacak."

"Kocaeli, 31 Mart'ta bağımsızlığına sahip çıkıyor musun? Kardeşliğine sahip çıkıyor musun? Vatanına sahip çıkıyor musun? Sandığa sahip çıkıyor musun? Gönül belediyeciliğine 'evet' diyor musun?" sorularını yönelttiği katılımcılardan, "Evet" karşılığını alan Erdoğan, "İşte Kocaeli, benim Kocaeli'm budur." ifadelerini kullandı.

"Bu ülkeyi her evden bir yiğidi toprağa vere vere kurduk"
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihin bir milletin sadece hafızası, mazisi olmasının yanı sıra istikbalinin de pusulası olduğunu belirterek, şunları söyledi:

"Tarih, bir toplum için hem bir ibret vesikası hem de ilham kaynağıdır. Bunun için biz tarihimizden sadece ders almayız aynı zamanda ibret, kuvvet alırız, cesaret alırız, ilham alırız. Dün, Çanakkale Deniz Zaferimizin 104. yıl dönümünü kutladık. Çanakkale'yi geçilmez kılan şehitlerimizin aziz hatıralarını yad ettik. 19 Mayıs'ta Samsun'da Gazi'nin istiklal meşalesini yakışının 100. yıl dönümünü anacağız. 29 Mayıs'ta İstanbul'un fethinin 566. sene-i devriyesini hep birlikte coşkuyla idrak edeceğiz. 28 Haziran'da Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın 2 bin 228'inci yaşını millet olarak yine büyük bir gururla kutlayacağız. Polis teşkilatımızdan Danıştaya, Kızılayımızdan üniversitelerimize kadar onlarca ülkenin kuruluşundan daha eski, daha köklü kurumlara sahibiz. Çünkü biz, tesadüflerin bir araya getirdiğini bir millet değiliz. Biz, emperyalistlerin masa başında kurduğu bir ülke değiliz. Biz işgalcilerin sınırlarını çizdiği bir devlet de değiliz. Biz, 2 bin 200 yılı aşan devlet tecrübesiyle büyük bir milletiz."

Katılımcı rakamlarını istediğini dile getiren Erdoğan, "Resmi rakamdan bahsettiler, 120 bin... Maşallah." dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Biz asırlar boyunca 23 milyon kilometrekarede hükümranlık kurmuş, 3 kıta, 7 iklimde adalet dağıtmış bir ecdadın ahvadıyız. Bu ülkeyi birilerinin lüftu olarak değil, çarpışa çarpışa, her evden bir yiğidi toprağa vere vere kurduk. 15 yaşındaki yavrularımızın kanları var bu topraklarda. Bağımsızlığımızı, büyük güçlerin insanıyla veya ihsanıyla değil, İstiklal Harbimiz ile büyük bedeller ödeyerek kazandık. Nene Hatunların, Kara Fatmaların, Şerife Bacıların, Şahin Beylerin, Sütçü İmamların mücadeleleriyle Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırdık. Bu toprakları asırlardır ciğerparelerini 'Ya şehit ol ya gazi' diyerek cepheye gönderen koca yürekli anaların fedakarlığıyla vatan kıldık. Bizi tanımak isteyenler önce gelip Çanakkale'yi ziyaret etsin, Türkiye'ye parmak sallayanlar önce açıp bir tarih kitabı okusun. Bu milleti hafife alanlar gitsin Napolyon'a 'Kader beni bir ihtiyarın oyuncağı yaptı.' cümlesini kurduran mücadeleye baksın. Bizi zayıf görenler, gitsin önce 'Ya istiklal ya ölüm' şiarıyla dünyanın en güçlü ordularına Anadolu'yu dar eden cesareti kavrasın. Türk milletinin hürriyet tutkusunu ölçmek isteyenler önce açıp İstiklal Marşı'mızı baştan sona iyice bir okusun."

İstiklal Marşı'nın "Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım/Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım/Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım/Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım/Garbın afakını sarmışsa çelik zırhlı duvar/Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var/Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imanı boğar/'Medeniyet' dediğin tek dişi kalmış canavar?" dizelerini alıntılayan Erdoğan, "Namaz kılan 3 yaşındaki çocukları alçakça kurşunlayanlar, 'Merhaba kardeşim.' diyen müminleri kalleşçe şehit edenler, bize 'Boğazın batısına geçme.' tehditleri savurmaya yeltenen bu müptezeller, önce gidip bu milletin tarihini iyi öğrensin." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun "İslam dünyasından kaynaklanan terör" ifadesi
Erdoğan, Kocaeli Milli İrade Meydanı'nda, partisince düzenlenen mitingde, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "İslam dünyasından kaynaklanan terör" ifadesini içeren açıklamasını alandakilere izletti.

CHP'ye gönül verenlere seslenmek istediğini belirten Erdoğan, "Şu Bay Kemal'in İslam dünyasını terör dünyası olarak görmesi karşısında hala bu adamın peşinden nasıl gidiyorsunuz ya? Bay Kemal, sen ne zamandan beri terörün kaynağının İslam dünyası olduğuna inandın. Vicdan ister vicdan. Doğru, sen YPG'ye bile bir terör örgütü olarak bakmadıktan sonra, sana bir şey söylenecek durum yok ama senin dilinden inşallah 31 Mart'ta benim milletim dersi verecek ve inşallah payını da alacaksın. Öyle bir Osmanlı tokadı olsun ki CHP'nin tabanı da ondan kurtulsun." diye konuştu.

"Türkiye'nin güçlü olmaktan başka seçeneği yoktur"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, son yaşadıkları hadiselerin herkese bir hakikati gösterdiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin güçlü olmaktan, güçlü durmaktan başka seçeneği yoktur. Milletimizin birbirine kenetlenmekten, kardeşliğini perçinlemekten başka hiçbir yolu yoktur. Allah göstermesin Türkiye tökezlerse gönlünü ve gözünü bize yöneltmiş milyonlarca kardeşimiz de tökezler. Türkiye sendelerse Suriye, Irak, Yemen, Libya, Arakan, Bosna da sendeler. Türk milleti zayıflarsa Kudüs davası, Filistin davası, hak, hukuk ve adalet davası da zayıflar. Bu millet, eğer birbirine düşerse dünyanın 195 farklı ülkesinde yaşayan gurbetçilerimiz de güçsüz düşer. Türkiye dünyanın bir ucundaki milyonlar için barışın, huzurun, güvenin sembolüdür. Türkiye Balkanlardan Kafkaslara, Türkistan'dan Afrika'ya kadar kardeşlerimizin dara düştüklerinde sığınacakları son limanın adıdır. Biz sadece kendimiz için sadece gurbetçilerimiz için değil, bütün komşularımız, soydaşlarımız için de güçlü olmak zorundayız. Ancak CHP'nin başındaki zat maalesef bunu idrak edemiyor, ittifakın tavşan ortağı olan hanımefendi, bu gerçeğin farkına varamıyor, ittifaka destek veren Saadet neyle mücadele ettiğimizi anlamıyor. Bunları idrak edemedikleri gibi ülkemizin birçok farklı cephede yürüttüğü beka mücadelesini bunlar baltalamaya çalışıyorlar. Türkiye'nin hedef tahtasına konulduğu böylesi bir dönemde sırf 3-5 oy daha fazla almak için bölücü örgütün uzantılarıyla iş birliği yapıyorlar."

"Ne idüğü belirsiz ama Kürdistan diyor"
Sezai Temelli'nin bazı açıklamalarını izleten Erdoğan, "Bu adam Kürt de değil onu söyleyeyim. Ne idüğü belirsiz ama ne diyor Kürdistan diyor. Şimdi Kocaeli'nden Türkiye'ye sesleniyorum; Kocaeli'de yaşayan Kürt kardeşlerime de sesleniyorum; Türkiye'de Kürdistan diye bir bölge var mı? Bizim Güneydoğu Anadolu bölgemiz var, Doğu Anadolu'muz var, Karadeniz'imiz, Akdeniz'imiz, Orta Anadolu bölgemiz var, Ege'miz var, Marmara'mız var. Şimdi bu temeli olmayan adam Kürdistan'ı çok seviyorsa Irak'ın kuzeyinde Kürdistan var, defol oraya git. Seninle gelecek olanlar varsa onları da al yanına beraber git ama Türkiye'de böyle bir bölge yok. Bunlar ayrımcı, bunlar ülkemizi bölmek isteyenler ama biz ülkemizi bunlara böldürmeyeceğiz. İşte Beka meselesi dediğimiz bu." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Mart'a kalan 12 gün içinde herkesin çok çalışması gerektiğini anlatarak, "Sandıkta bunlara gerekli olan dersi vermeliyiz. İmralı'daki caniye özgürlük isteyen terör sempatizanlarını CHP listelerinden ittifak kontenjanından belediyelere sızdırmanın mücadelesini veriyorlar. Türk ve Müslüman düşmanlarına tek bir söz dahi söylemezken her gün miting meydanlarında bize iftira atıyorlar." dedi.

"Bu ifadeleri nasıl kabul ediyorsunuz?"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Yeni Zelanda'daki saldırının ardından yaptığı açıklamaları ekrandan izleten Erdoğan, "Şu açıklamaya bak, 'İslam dünyasından kaynaklanan terör' ne vicdansız adamsın sen. Sen nasıl olur da bu terörün kaynağını İslam dünyası olarak söylersin? Ey CHP'ye gönül veren kardeşlerim, bu ifadeleri nasıl kabul ediyorsunuz. Bu ülkenin yüzde 99'u Müslüman değil mi? Öyleyse İslam dünyasına nasıl olur da terörün kaynağı olarak bu ifadeyi kullanıyor. Yani bu adam ya zır cahil, ya zır zır cahil nereye vardırırsan vardır." dedi.

Erdoğan, Yeni Zelanda'da bir alçağın cuma namazına giden 50 kişiyi şehit ettiğini ve CHP Genel Başkanı'nın çıkıp kendilerini sorgulama tavsiyesinde bulunduğunu söyledi.

"İslamofobikleri masum gösteriyor"
"Sen önce kendini sorgula" diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"50 masumun vahşice şehit edildiği bir terör saldırısının, bir katliamın ardından neonazilerin ağzıyla beyanat veriyorsun. Terörist senatör ne diyorsa, hangi argümanları dillendiriyorsa, hangi tezleri savunuyorsa CHP'nin başındaki zat da benzer şeyleri söylüyor. DEAŞ ve El-Kaide saldırılarını gündeme getirerek Yeni Zelanda'daki, Avrupa'daki, Amerika'daki İslam karşıtlarının tezlerine buradan lojistik destek sağlıyor. Tıpkı 17-25 Aralık'ta FETÖ tezlerine sözcülük yaptığı gibi. 15 Temmuz sonrası FETÖ'cülerin ağzıyla konuştuğu gibi bugün de faşistlerin, ırkçı fanatiklerin avukatlığını yapıyor. 23 bin tır dolusu silah verilen YPG'li katilleri masumlaştırmaya çalıştığı gibi bugün de 'Müslümanlar kendilerini sorgulasın' diyerek İslamofobikleri masum gösteriyor. Hiç kimse bu tavrı siyasi gaf diyerek basitleştiremez, geçiştiremez. Hiç kimse bunu siyaset bilmezlik diyerek hafife alamaz. Bunun adı siyasi basiretsizlikten öte gaflettir dalalettir. Bey Kemal'in kırdığı potların boyu CHP genel merkezini bile aşmıştır. Bay Kemal'in imza attığı skandalların hesabını artık CHP'li kardeşlerim bile tutmayı bırakmıştır. Bu şahsın kaset tezgahıyla CHP'nin başına getirildiğinden beri milletin hayrına memleketin faydasına hiçbir kelamı yoktur. Bu zatın sözde adalet yürüyüşünde olduğu gibi millet memleket düşmanlarına kanlı kalkan, canlı kalkan olmaktan başka tek bir icraati yoktur. Ama milletimiz inşallah 31 Mart'ta demokratik yollardan bunun hesabını soracaktır. 31 Mart'ta Kocaeli sandıkta sadece neonazilere değil onları tezlerine mühimmat taşıyan gafillere de sandıkta derslerini verecektir."

"Kocaeli büyüdükçe Türkiye büyüyecek"
Erdoğan, Kocaeli büyüdükçe Türkiye'nin büyüyeceğini vurgulayarak, bu anlayışla hizmetlerine devam ettiklerini söyledi.

Kocaeli'ye 17 yılda yapılan yatırmalara değinen Erdoğan, şunları kaydetti:

"27 katrilyon yatırım yaptık Kocaeli'ye. Gençlerimiz modern imkanlarla okusun diye 10 bin 670 adet yeni derslik inşa ettik. Kocaeli Üniversitesini yatırımlarımızla daha da büyüttük. İkinci üniversitemiz olarak Gebze Teknik Üniversitesini hayata geçirdik. 14 bin 191 kişi kapasiteli yurtlar açtık. Birkaç yıla kadar 3 adet yurt daha açacağız. 33 bin seyirci kapasiteli stadyum, Gebze, Darıca ve Gölcük'e gençlik merkezleri, spor tesisleri inşa ettik. Kocaeli gençlik merkezinin yapımları, olimpik yüzme havuzunun ve Kartepe gençlik merkezinin proje ve ihalesi devam ediyor. Gebze'ye millet bahçesi kazandırmak için çalışmalar başlattık. Aynı zamanda Derince ilçemizdeki Çınarlı Mahellesi'ndeki eski stadyumun yerine bir millet bahçesi yapıyoruz. İhtiyaç sahibi vatandaşlara, şehit yakınlarımıza, gazilerimize, engellilerimize, yaşlılarımıza 1,6 katrilyon liralık kaynak sağladık. Şehrimize toplamda bin 736 yataklı 16 hastane ile birlikte 81 tesis kazandırdık. Yatak kapasitesi bin 180 olan Kocaeli şehir hastanemizin ve 250 yataklı Gölcük devlet hastanesinin yapımları devam ediyor. Şehir hastanemizi önümüzdeki yıl tamamlanıp, hizmetinize sunuyoruz. Ayrıca Çayırova'ya 200 yataklı devlet hastanesi inşa edeceğiz."

Kocaeli'de 19 bin 352 konut projesini hayata geçirdiklerini dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İmar barışı ile 3 bin 500 vatandaşımızın sorununu çözdük. Kocaeli'de Çayırova, Derince, Kandıra, Körfez, İzmit, Gölcük'te 80 hektar büyüklüğünde riskli alan belirledik. Yaklaşık 9 bin adet konut ve iş yerinin yıkımını gerçekleştirdik. Bize yardımcı olacaksınız ki deprem bölgesi olan Kocaeli'de sıkıntılar yaşamayalım. Kocaeli'nin bölünmüş yol uzunluğuna 119 kilometre daha ilave ederek, 272 kilometre yol açtırdık. Osmangazi Köprüsü'nü sadece Kocaeli'ye değil, ülkemize kazandırdık. İstanbul, İzmir otoyolunun biten kesimlerini etap etap trafiğe açıyoruz. Otoyolun devamı yıl sonuna kadar bitiyor. Bugün Kocaeli ve bölgemiz için çok önemli bir yatırımı hizmete alıyoruz. Uzunluğu 398 kilometre olan Kuzey Marmara Otoyolu'nun Odayeri Kurtköy arasını ve Odayeri- Yassıören arasını daha önce trafiğe açmıştık. Çatalca Yassıören kesimi ile Habipler- Başakşehir kavşağının açılışını ise 3 gün önce Çatalca'da yaptık. Bugün burada Kuzey Marmara Otoyolu'nun 4. kesimi olan Kurtköy-Dilovası Liman bağlantısını buradan açıyoruz. Böylece Dilovası bölgesinde, TEM Otoyolu'nu, Kuzey Marmara Otoyolu'nu, İstanbul-İzmir Otoyolu'nu birbirine bağlıyoruz. Bunun yanında Mermerciler ve Demirciler Organize Sanayi bölgesi kavşaklarını, İstanbul Park Kavşağını, Balçık Kavşağını ve E-5 İstanbul- Ankara yolu kavşağını da hizmete açıyoruz. Böylece otoyolun 476 milyon dolar maliyeti olan, 45 kilometrelik kesimini daha trafiğe açmış olacağız. Kuzey Marmara Otoyolu'nun 257 kilometrelik Kurtköy, Akyazı kesimini tümüyle önümüzdeki yıl tamamlıyoruz. D-100 yolunun, Gebze- İzmit ve İstanbul kesimlerindeki Çayırova kavşağını tamamlayıp trafiğe açtık. Feribot iskelesi köprüsündeki çalışmaları tamamladık. Körfez Kavşağı,Gümüşova kavşağı, otoyol ve bağlantı yollarındaki çalışmaları da yine bu yıl sona erdiriyoruz. İzmit -Kandıra yolunda kalan kesimlerle yoldaki kavşakları, İstanbul, Edirne, Gümüşpala otoyollarındaki çalışmaları ve Anadolu otoyolu kavşağındaki çalışmaları önümüzdeki yıl bitiriyoruz."

Erdoğan, Kocaeli'nin yüksek hızlı tren hattıyla çevre illere bağlandığını aktararak, "Hızlı tren projelerimiz tamamlandığında Kocaeli, Türkiye'nin doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine birçok il merkeziyle bağlanmış olacak. Köseköy lojistik merkezinin 1. etabını tamamlayarak, işletmeye açtık. 2. etabın yapımına ilişkin ihale çalışmaları devam ediyor. Gebze-Halkalı banliyö tren hattının açılışını geçtiğimiz hafta yaptık. Böylece Gebze'yi Marmaray ile boğazın altından geçip, Halkalı ile buluşturduk. Bu hattın Gebze, Darıca, Osmangazi, Fatih ve Çayırova olmak üzere 5 istasyonu, Kocaeli sınırlarının içindedir. Maliyeti 11,3 milyar lira olan banliyö hattının Gebze İstasyonu yüksek hızlı tren kapsamındadır. Bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum. Toplam maliyeti 10,4 katrilyon lira olan Gebze-Sabiha Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile İstanbul Yeni Havalimanı-Halkalı arasındaki yüksek hızlı trenin proje çalışmaları da tamamlandı. İhale süreci sonrası yapımı için gerekli adımları atacağız." dedi.

"Dilderesi ıslahı ile Dilovası'nın önemli bir problemi çözülmüş olacak"
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli'ye yapılan yatırımlardan Karamürsel Kızderbent Barajı, Kandıra Arıklar, Safalı ve Karamürsel Tepeköy göletlerinin hizmete alındığını, bu dört tesisle 27 bin dekar arazinin sulamaya açıldığını hatırlattı.

Karamürsel'in içme suyu ihtiyacını karşılayacak İhsaniye Barajı'nda sona gelindiğini aktaran Erdoğan, "Ayrıca Karamürsel İnebeyli Göleti'nin de yapımı devam ediyor. Plan projelerini hazırladığımız beş sulama tesisiyle 48 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Son 17 yılda inşa ettiğimiz 8 adet taşkın koruma tesisiyle 6 yerleşim yeri ve 19 bin dekar araziyi taşkın zararlarından koruduk. Dilovası ilçesi, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi içerisinden geçen fabrika ve yerleşim yerlerini taşkınlardan koruyacağız. İnşaat çalışmalarında sona geldiğimiz Dilderesi ıslahı ile Dilovası'nın önemli bir problemi çözülmüş olacak." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Çiftçiler battı, bitti, bir kuruş para verilmedi" yönündeki söylemini hatırlatan Erdoğan, "Bay Kemal, bak sana resmi rakam açıklıyorum. Burada da yalan söylersen buradan da bir bedel ödersin. Toplamda 358 milyon lira tutarında tarımsal destek verdik çiftçilerimize. Kocaeli'de son 17 yılda 5 yeni Organize Sanayi Bölgesi, 5 Teknopark, 118 Ar-Ge merkezi ve 14 tasarım merkezi kurduk. Şehrimizdeki yatırımcılarımıza 53 katrilyon liralık yatırım teşvikiyle destekleyip 84 bin kişilik ilave istihdam oluşturduk. Kocaeli'de 128 bin iş yerimize toplam 5 katrilyon liralık sosyal güvenlik kurum prim teşviki verdik." diye konuştu.

"CHP demek yolsuzluk, yokluk, yasaklar demektir"
"Kocaeli ilçelerinin tamamına doğal gaz geldi mi?" diye soran Erdoğan, "Evet" cevabını alınca, "Nasıl? İyi mi? Artık kömürden kurtulduk mu? Basıyorsunuz butona, evin her tarafı sımsıcak. Su, sımsıcak. Dikkat edin bunlar medeniyetin işaret fişekleridir. Bu CHP ne anlar bu işlerden? Bunlar bizi hava kirliliğine mahkum ettiler. İstanbul'da belediye başkanı olduğum zaman kazandığımda 50 bin eve doğal gaz gidiyordu. Ben cezaevine giderken 1 milyon 250 bin eve doğal gaz verdik. Şu anda İstanbul'da 6 milyon 650 bin eve doğal gaz gidiyor. Bunları CHP yapabilir mi? Bugüne kadar yapmadılar. Onun için biz ne diyoruz? CHP demek, çöp, çukur, çamur demektir. CHP demek yolsuzluk, yokluk, yasaklar demektir. Bunlardan başka bir şey beklemeyin. Onun için de inşallah bu seçimlerde bunlara, sandıkta gereken dersi vermeliyiz." dedi.

Bütün bu yatırımların kesintiye uğramaması için 31 Mart'ın çok önemli olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Kocaeli'ye dair planlarımızı, devam eden projelerimizi inşallah 31 Mart'tan itibaren hızlandırarak sürdüreceğiz. Bunun için bir kez daha sizlerin desteğini bekliyoruz. Kocaeli'den belediye başkan adaylarımıza sahip çıkmanızı istiyorum. Siz kardeşlerimden iradenize, ülkenize, bayrağımıza, bağımsızlığımızın sembolü ezanımıza sahip çıkmanızı istiyorum." şeklinde konuştu.

Katılımcılara, "31 Mart'ta sandığa sahip çıkıyor muyuz?", "31 Mart'ta ülkemize sahip çıkıyor muyuz?", "31 Mart'ta ezanımıza, bayrağımıza sahip çıkıyor muyuz?", "31 Mart'ta memleket işi gönül işi diyor muyuz?", "31 Mart'ta mührü gönül belediyeciliğine vuruyor muyuz?" diye soran Erdoğan, aldığı "Evet" cevabının ardından, "Rabb'im yolumuzu, bahtımızı açık etsin." temennisinde bulundu.

Erdoğan, Rabia işareti yaparak, mitinge katılanlarla "Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet", "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız." dedi.

Erdoğan'ın sahneye çağırdığı çocuk büyük sevinç yaşadı
Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kocaeli mitinginde sahneye çağırdığı 14 yaşındaki Emirhan Soydan, Milli İrade Meydanı'nda AK Parti tarafından düzenlenen mitingin ardından, gazetecilere yaptığı açıklamada, miting alanında partililerin kendisini kaldırdığını belirterek, "Tayyip Dede" diyerek bağırdığını ve bunun üzerine Erdoğan'ın kendisini görüp çağırdığını söyledi.

Korumaların kendisini sahneye götürdüğünü ifade eden Soydan, "Orada bayılacak gibi oldum, ellerim titredi, direkt sarıldım. Onu çok seviyorum. O an hiç onun yanından gitmemek ondan ayrılmamak istedim. Sahneye çıkınca bir an durdum, 'Gerçek mi, rüyada mıyım?' dedim. Sonra gittim koşa koşa sarıldım Cumhurbaşkanına. Allah bir daha görüşmek nasip etsin. İnşallah bir daha görüşürüm." diye konuştu.

Emirhan Soydan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendisine neden ağladığını sorduğunu dile getirerek, "Seviyorum, aşığım.' dedim. Sonra zaten oraya döndü, 'Aşıkmış bana.' dedi. Yanında tuttu beni." ifadesini kullandı.

Muhabir: Andaç Hongur,Sefa Mutlu,Murat Paksoy,Semra Orkan,Etem Geylan

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER